lukas.zmizik

Zima: nastartuji a jdu metat okna. ano/ne ?

muj nazor je – zcela jiste ne, protoze zahrejete pouze motor a zahraty motor po rozjezdu na studenou prevodovku neni zadna vyhra
Doplňuji:
tak jinaj… nedela se to kvuli zahratemu motoru, ale on se jako potfora placebo nastartovany naschval zahreje… potom tedy chudak prevodovka

Nejlepší odpověď
baghira

Myslím, že smyslem není zahřát motor nebo převodovku, ale interiér :)

Další odpovědi
mosoj

Tak jinak. O co méně dostává zabrat převodovka když není zahřátý motor ?
Vždyť to s tím vůbec nesouvisí. Navíc to u OA není pravda neboť převodovka je součást motoru ! Takže k nějakému zahřátí oleje dojde a předlohová hřídel v převodovce se točí i na volnoběh takže k rozstřiku oleje dochází.

Pokud máte správné teplotní specifikace olejových náplní není to kritické. Zhlediska
opotřebení motoru je žádoucí motor co nejrychleji zahřát na provozní teplotu a nejrychleji se to děje jízdou, ale pomalou ( vzhledem k nížší účinnosti mazání , díky studenému oleji) do zahřátí oleje !!

Nic se ale nedělá špatně pokud zahříváte motor na volnoběh a čekáte na to až to bude topit. Jenom tu dobu omezeného mazání o něco prodlužujete, tedy teoreticky snižujete životnost motoru. V praxi ovšem bezvýznamné !

Pájo

Ano, protože studený motor a ještě studená převodovka…to není už vůbec žádná výhra.
Pro ne byl spíše ohled ekologický.

Valky

Přesně tak, účelem je zahřát interiér. Nejen, že poté vymrzlý z ometání auta vlezete do krásného tepla, ale toto teplo také zahřeje okna a pokud na nich máte námrazu nebo led, ten se krásně roztaje a lépe se Vám auto čistí od sněhu. ;o) Dělá to spousta lidí, kteří myslí hlavou. :o)

Deli

Také napřed nastartuji a zapnu odmražování zad.okna a zrcátek a pak jdu ometat či škrábat. Abych viděla ven, potřebuju, aby už auto foukalo teplý vzduch na přední sklo.

Rocker

Já nastartuju,pustím klimošku a než ometu a oškrábu okna,je v autě aspoň trochu teplíčko.

cukrar

Lukáši,
jsem přesvědčen, že většina řidičů nastartuje, pustí silně ofuk skel, začně škrábat okna. Jak dlouho to trvá? Minutu, dvě, tři?
Za tu dobu se nestane autu nic strašného.

Nebo je zde někdo, komu se přihodilo že se poškodil motor? Ne z vypravování někoho kdo to slyšel, že to říkal Jarda někomu…

Tom.Noddy

Oškrábat okna, pak nastartovat a odjet. Studenému motoru to nastartování a volnoběh nedělá dobře.