annas

Žijeme v době dronové? Jsou drony hračkou, nebo důmyslným přístrojem, který je dobrým sluhou, ale i zlým pánem?

Víte, kdy a kde se drony testovaly?

  1. za první světové války
  2. ve vietnamské válce
  3. během Pouštní bouře v Perském zálivu.

Nejde o nový druh šmírování? Někde jsem četla, že kvůli dronům museli v Ruzyni odklonit několik letadel. V jedné fabrice šlo dokonce o špionáž.

Setkali jste se někde s drony? Převažují klady, nebo zápory?

Anketní otázku jsem převzala z jednoho časopisu. Název doplním později.

Anketní otázka je z MF Dnes. Dron měli poprvé použít Amneričané v r. 1918. Je pravda, že se o dronech nepsalo, až v poslední době jejich obliba roste. Možná i vlivem reklamy.

Přidá ještě někdo svůj názor, zda a proč mají drony budoucnost?

Nejlepší odpověď
fcoop

Axiom: „Vše, co se dá zneužít, se zneužije“....­...........pla­til,platí, bude platit.

Je možná zvláštní, že dron ještě nebyl použit při teroristickém útoku.
A jde koupit za pár babek pomalu v každém hračkářství........

http://www.oz­brojeneslozky­.cz/clanek/pro­tidronova-obrana-jak-detekovat-a-eliminovat-nebezpecny-dron

První bezpilotní letadlo bylo z roku 1916 od profesora Archibalda Montgomeryho Lowa a jmenoval se Aerial Target (Vzdušný cíl) (Net)

Další odpovědi
Kepler

Kdy se poprvé testovaly drony netuším, ale pokud měly být v dnešní podobě, tipoval bych to na Vietnam. Jako skoro každá novinka, jsou i drony zneužívány. Ale považuju je jako mnohem levnější alternativu leteckého průzkumu a jsou tak velmi užitečné. Myslím, že jsou převážně dobrým sluhou.

led

Jednoduché drony sú hračkou. Ale na druhej strane táto hračka pomáha nielen deťom, ale aj dospelým v tréningu sústredenosti, odhadu vzdialenosti a rýchlosti reakcií. Tie s vyšším výkonom a schopnosťou nosiť bremená, či už fotoaparáty, pizzu, či napríklad dvihnúť lanko a preniesť cez prekážku, nosník, aby sa mohlo cezeň pretiahnúť nosné lano, či zväzok káblov, tieto môžme smelo nazvať úžitkové drony. Zvláštnu kategoriu užitkových dronov tvoria drony pre vojenské a vedecko-bádateľské činnosti (napríklad pri likvidácii Usamu bin Ládin spolupracoval aj vojenský dron).
Klady a zápory dronov sú závislé aj na ich použití.
napríklad stretla som sa so „špionážnym“ použitím drona v súkromnej sfére, kde z diaľky snímal obraz a reč účastníkov dôverného konania pre účely získania dôverných informácií o zámeroch „protihráča“. Je to zápor, alebo klad?
Ak vo voľnom priestore a potrebujete zorientovať v situácii a máte drona, vyšlete ho na vzdušný prieskum, pomocou priameho prenosu z jeho oka, môžte sa v situácii zorientovať. Je to klad, alebo zápor?
Všimnite si, v týchto príkladoch nehovorím o finančných nákladoch na uživateľského drona. Aj keď nie sú lacné môžu následne ušetriť nepomerne vyššie hodnoty, prípadne aj ľudský život (alebo naopak v prípade bojových dronov)

Budúcnosť dronov – ísť tam, kde by človek nemohol osobne ísť, zrýchlenie doručovania zásielok a podobne. Predstavte si napríklad pozorovanie prederupčnej činnosti aj priamo výbuchu sopky, nebezpečné pre človeka-pozorovateľa priamo na mieste činu, dron sprostredkuje obraz, prípadne tam usadí robota s potrebnými nástrojmi a prístrojmi a človek si zatiaľ hovie pri kávičke a pozoruje všetko na obrazovke,krásna naivná predstava… sci fi, alebo realita?

anonym

Droni jsou velmi zábavné a zajímavé. Ve správných rukách představují i velmi účelnou a užitečnou pomůcku. Myslím, že se díky nim posunou možnosti ve výzkumu a vědě. Zdravotnictví je začne také víc využívat. Kam se rychle nedostane na pomoc zdravotník, tak se pošle jako první dron, který zmonitoruje základní situaci a bude u sebe mít i nějakou tu malou lékarničku. Možností je dost a snad dostanou droni více šanci, protože mají obrovskou šanci. Dříve, či později mohou nahradit i lidi ve válečných konfliktech a jejich miniaturní verze se budou využívat ke špionáži. Stinou stránkou může být jejich možné zneužití, ale málo která věc má pouze světlé stránky.

Drap

Ano, všechno zde už bylo. Po prve zkoušeli drony Američané na konci první války. Asi tedy v roce 1918.
Osobně jsem s tím nikdy nelétal. Líbí se mi fotografie a videa pořízená za použití dronů. Cena kvalitního dronu se mi však zdá stále vysoká.

štamgast

Doba dronová? To je podle mě přehnané. Já jsem ještě žádný dron na vlastní oči neviděl. A ten první „dron“ z roku 1918 je ve skutečnosti bezpilotní letadlo.

annas

Ad štamgast, že jste žádný dron neviděl, za to nemůžu.

Já tu dobu takto nenazvala, je to oficiální termín. Nebudu vyjmenovávat, kde všude drony slouží … stačí se jen zamyslet – třeba Vrbětice.

Roman71

Masivní využívání dronů v dnešní době, zvlášť ve válce, má jediný účel:
zjistit situaci nepřítele a v případě použití zbraní maximalizovat ztráty na jeho straně s minimalizací ztrát na straně vlastní.
Myslím tím dron v pravém slova smyslu. To znamená plně autonomní pohyb prostorem. Pokud ho někdo řídí odkudsi „zpozarohu“, není to dron, nýbrž RC model, ať už je to cokoliv.