Avatar uživatele
anonym

Ženy, považujete se za „matrónu“ ?

Doplňuji:
Mám na mysli matrónu jako důstojnou starší ženu. Co jiného! I když briketka popsala tu jinou!

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 2Pro koho je otázka zajímavá? annas, briketka10 před 3676 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
led

Ano :)
Záleží od zmyslu tohto výrazu (použijem citácie):
„Slovo matrona pochází z latinského mater, a to ze staršího indoevropského kořene mter, znamenajícího matka. Matróna je tedy původně především matkou – ženou nikoliv v klimakteriu, ale v plnosti mateřství – se všemi znaky, které k tomu ve starověku patřily – tedy zaoblenou na těch patřičných místech – zkrátka taková věstonická Venuše.
1 – Dnes si toto slovo spojujeme s představou již odkvétající ženy, většinou více než plnoštíhlé a po povahové stránce poněkud… děsivé.
2 – ve starších textech se můžeme setkat s označením matrona ve smyslu vyjádření úcty a obdivu či jako označení sociálního postavení.
3 – Když Římané popisovali keltské náboženství, označili slovem Matrona druhý aspekt trojjediné Bohyně – tedy právě Matku, stojící mezi Pannou a Stařenou.
4 – V antice se také poprvé objevilo spojení matrony s prostitutkami – mohla hrát úlohu jakési „matky“ těchto dívek – tedy „bordelmamá".
5 – vrchní sestra, mistrová, kuplířka nebo vězeňská dozorkyně
6 – Pojem matrona ovšem označuje také matku rodu
Být nazvána matronou tedy v sobě nese všechny tyto prvky – pravda, matrona rozhodně není žádná půvabná mladice – ale je to žena v plném rozpuku – matka – úctyhodná, ale stále přitažlivá, děsivá, pokud se rozzlobí, trestající, ale taká laskavá, konejšící – v jejím vnadném objetí lze nalézt jistotu a klid."

Teraz buďte múdry, ktorú z matrón máte na mysli?

aha, ešte odkaz: http://zena-in.cz/clanek/jste-uctyhodna-matrona

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
iceT

mno,já se dokonce ještě ani nepovažuju za ženu,ale za holku:-)

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
briketka10

ne to je starší žena silnější postavy
a tou já zatím nejsem, jsem mladší
hubená 😁

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek