Turbíček

Země se studenými léty?

Název mluví za vše. Zatím mě zaujalo Norsko. Švédsko ne tam až moc působí golfský proud (či nějaký jiný?) a je tam lepší počasí než tady. Ne zase nějaké aljašky atd :D .Děkuji

Nejlepší odpověď
Pepa25

Otázka není moc dobře položená, ale předpokládám, že ti vadí letní vedra. Řešením je země s podnebím ovlivňovaným oceánem: podle požadované teploty si vyber zemskou šířku od Madeiry (zimní průměr 16°, letní 22) až po (zimní 1, letní 14) .
Doplňuji:
Ještě doplnění: Golfský proud je naopak proti vedrům dobrý, do Švédska nezasahuje, proto tam mají občas větší teplo než nap. v Bergenu, kde jsou první na ráně.

Další odpovědi
Hornisse

Obávám se, že název za vše nemluví. Na co se přesně ptáš?
Jinak na Norsko musí nutně golfský proud působit více, než na Švédsko. Už jen proto, že Švédsko golfským proudem vůbec omýváno není Teplo se do něj přenáší jen vzduchem a částečně baltem. Navíc na léto golfský proud zas až takový vliv nemá. Nezapomeň, že teplý je jen v porovnání s okolní vodou, jinak je podstatně studenější, než průměrné letní teploty ve skandinávských zemích.

Agneta

Island:D

jáára

Zkus Austrálii 😉

Dane

Česká republika.

Otázka je trochu zavádějící, protože každý z nás vnímá teplo a chlad subjektivně. Pro mě je chladno tehdy, když rtuť teploměru klesne pod 15°C. V ČR jsou nízké teploty zcela běžné np. ranní teploty klesají k 10 – 14°C. Naproti tomu v Itálii nebo Řecku se minimální teploty pohybují okolo 20°C, což poukazuje na teplé podnebí. 🙂