camelot

země rotuje kolem své osy a ještě se kýve?díky

Nejlepší odpověď
BEAES

Země se otáčí kolem své osy od západu k východu. Při pohledu ze severní polokoule se otáčí proti směru pohybu hodinových ručiček. Jedno otočení kolem vlastní osy vůči Slunci se nazývá sluneční den a trvá 24 hodin. Naše Země rotuje kolem vlastní osy, ale zároveň obíhá ve stejném smyslu kolem Slunce. Posune se tedy každý den o malý kousek na oběžné dráze. Země se tedy do stejné polohy vůči hvězdám dostane za kratší dobu, a sice za tzv. hvězdný den, který trvá 23 hodin 56 minut a 4,9 sekund a hvězdy se tedy každý den objevují na obloze o čtyři minuty dříve.

více na –

Zdroj: http://www.od­povedi.cz/odpo­ved/zeme-rotuje-kolem-sve-osy-a-jeste-se-kyve-diky

Další odpovědi
Miroslavst

Ano, kýve se, pokud všichni tancují ☺☺☺☺☺☺

poa.li

Zemská osa je vúči ose jejího oběju okolo slunce vycýlená, což způsobuje roční období a zkracování a prodlužování dne během roku. Také je prý mírně „rozhozená“, takže se během kažrého oročení – dne mírně vyosí a vrátí. Takže vlastně přesná a pevná osa rotace Země neexistuje.

anonym

Kdyby Země měla osu S-J ,jaké by bylo u nás,potažmo ve světě,počasí? Střídalo by se období ? (jaro,léto,pod­zim,zima)

Luki

Myslím, že autor otázky měl na mysli kývání zemské osy, kterému se říká precese.
Zemská osa se „kýve“ stejně jako třeba osička roztočeného setrvačníku. Jen o hodně pomaleji.

Je to trochu složitější a tady je to přesně popsáno:
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Pre­cese_zemsk%C3%A9_o­sy

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Pre­cese_zemsk%C3%A9_o­sy