tteerrkkaa

Je možné mít zelený zákal v 14 letech?

Odpovědi
marci1

Glaukom je nemocí především starších lidí.
Vídáme jej ale také u dětí. Vrozený glaukom se objevuje v prvním roce věku. Na rozdíl od glaukomu dospělých se vrozený glaukom projevuje řadou obtíží. Postižené oko slzí, je citlivé na světlo, rohovka je šedavě zkalená. Mladé tkáně postiženého oka ustupují zvýšenému nitroočnímu tlaku, oko tak může být ve všech rozměrech větší.

http://www.ne­ovize.cz/caste-dotazy/caste-dotazy-lecba-zeleneho-zakaluglaukomu/

da ny

Zvýšený NT (nitrooční tlak nemusí vždy znamenat, že má (musí mít) člověk glaukom :), ale je nutné tlak pravidelně kontrolovat oftalmologem.
U měření NT přístroji hodně záleží na tom, zda se nepřivírá oko nebo moc nepoulí :)
V zásadě je možné mít glaukom i v tomto věku, ale jen vzácně.
Lékař zjistí při vyšetření (různé vyšetřivací metody očního nervu – např. oční pozadí, perimetr, vyšetření s kontrastní látkou/focení, včetně zátěžového testu při krátkém pobyto na očním odd. nemocnic).