NiCMOCBOY

Zelená na semaforech – proč se nerozjedou všichni najednou?

Už léta si všímám tohoto jevu: naskočí zelená a já nejedu. Vždyť je ta zelená pro všechny, tak proč čekat? Od toho je semafor umístěný vysoko uprostřed, aby byl vidět a doprava byla plynulá.

Nejlepší odpověď
Sůwa

Nestejná akcelerace motorů i mozků.

Další odpovědi
anonym

Sůwa to vyjádřila lapidárně.
Snad jen malá glosa – ani na startovací čáře závodů se přece nerozjedou všichni ve stejném okamžiku na mávnutí praporku (nebo atleti na výstřel pistole).
Značné rozdíly jsou i podle města (a tím hustoty provozu). V rušných křižovatkách pravidelně zdržují ti s „venkovskými“ SPZ z míst, kde ještě projede pár aut za hodinu. Některá dnešní auta jsou sice vybavena systémem start/stop, který ale reaguje teprve na sešlápnutí plynu a přece jen chvilku trvá, než se motor dostane do otáček umožňující plynulý rozjezd.
V USA, kde jezdí v podstatě každý (a drtivá většina s automatickou převodovkou), mají už zažito, že všichni v koloně mají nohu na plynu a s bliknutím na zelenou se rozjíždějí jako domino. Zatím u nás není indikace, za jak dlouho zelená naskočí (v Rakousku např. ještě pár sekund před zhasnutím začne zelená blikat).
Na dané téma je tu taková hezká rubrika – viz ve zdroji:

Zdroj: http://www.od­povedi.cz/kate­gorie/auta-a-doprava/ostatni-auta-a-doprava

anonym

teorie je krásná, ale Sůwa má pravdu, hlavně s mozkem

jpau

A všímáš si taky někde toho, co dělají lidé když stojí na červené v autě? Někdo si píše textovku, někdo kontroluje děti v zadu na sedačce, někdo hadá s manželkou (to je pak zvlášť sranda 🙂 ), někdo se třeba hrabe v rádiu nebo navigaci a to jsou všechno činnosti co odvádí pozornost od toho, zírat na semafor…

A tak čas od času vyrazíme (každý z nás) ze světel později nebo na nás někdo musí krápek zatroubit… Konec konců, no a co 😉.

arygnoc

kriste, zelená?

Lorrien

Aby do sebe auta nenarážela ;) Všichni na semafor musí vidět, protože někteří lidé vypínají na semaforech motor a než se auta před ním rozjedou, tak on nastartuje a jede až za nimi ;) a to jsem prosím chodec 😛

anonym

K té indikaci, kdy naskočí zelená.
Já nevím, zda jsem sám, který si toho všiml, ale mohu vám prozradit malý trik. Napřed svítí na semaforu červená, potom se k ní přidá oranžová , pak obě zhasnou a rozsvítí se zelená. Já jsem z toho pro sebe usoudil, že ta oranžová upozorňuje na blížící se zelenou. Ale možná to platí jenom v naší ulici.

pusinka50

Mně to taky nadzvedává mandle, já už se zařazenou jedničkou popojíždím a vepředu to stále a stále a stále stojí, to by mě vždycky šlak trefil ☹