Skeptik

Zdroj napětí – značka

V odkazu níže (sekce 2B) mám příklad, ve kterém je jako zdroj napětí ve schématu použita značka, se kterou jsem se v americké literatuře setkával jako se zdrojem proudu, kde šipka uvnitř označovala směr proudu. Proto by mě zajímalo, jestli ta šipka určuje směr napětí nebo směr proudu.

http://hippo.fel­d.cvut.cz/vyu­ka/eo2/prikl1/pri­kl1.htm#sada2
Doplňuji:
No, po výpočtu mi vyšlo, že je to směr napětí. I tak ale díky za pomoc.

Odpovědi
honza19hk

vždy´t to máš napsané v zadání schématu,že to je stejnosměrné napětí U1 a U2. Musíš si přečíst i zybtek ne jen koukat na plánek zapojení.

Pravda je,že to mají blbě napsané protože napětí se takto nedělí. Proud se dělí na střídavý a stejnosměrný.Ale napsané to tam je takže bych to podle toho dělal. nicméně písmeno U znamená napětí.

Becal

Šipka v tomto případě určuje orientaci napětí a tedy i uvažovaný směr toku proudu (od plusu k minusu). Pokud směřuje dolů, je nahoře plus a dole minus a naopak. Uznávám však, že se jedná o dost nestandardní značení.

Mapel

Směr má pouze proud. U napětí šipka značí rozdíl potenciálů.