pizlicka

Jak je to se zdravotnim pojištěním, když jsem nezaměstnaná?

http://www.no­vinky.cz/finan­ce/335405-novinky-v-danich-prace-na-dohodu-je-od-letoska-vyhodnejsi.html a tak mě napadlo,pokud nebudu mit zadnou praci,nemusim platit zdravotní pojištěni vůbec,nebo i nadále musím být vedena na úřadu práce,aby jej za mě platil Ú.P ???dekuji
Doplňuji:
to ja vim,proto jsem dala odkaz,a po precteni me zajima,jestli se i toto nezměnilo

Nejlepší odpověď
zzzzz

Jsou 3 možnosti.

  1. zdrav.poj. platí zaměstnavatel.
  2. platí ho stát (za nezaměstnané, děti, důchodce atd.)
  3. platíš si ho sama buď jako OSVČ, nebo jako obyčejný nezaměstnaný občan, který není v evidenci uchazečů o zaměstnání.

Další odpovědi
Mirdas

Určitě je nutné zajít na Ú.P.

Hlada

Tak, jak je to napsáno, to je volovina. Zřejmě tím autor myslel to, že se zdravotní neplatí z dohod.
Na stránkách VZP je pro osoby bez zdanitelných příjmů uvedená sazba 1148 Kč.

ivzez

Nahoře nad článkem je zdůrazněno
a v článku se opakovaně píše o přivýdělcích
k hlavnímu zaměstnání.

Tzn., že za takového zaměstnance odvádí zdravotní pojištění hlavní zaměstnavatel, z DPP s příjmem do 10.000 Kč měsíčně se zdravotní ani sociální pojištění neplatí.

Pokud by však na DPP s odměnou do 10.000 Kč pracoval člověk,
který by jiné zaměstnání neměl, musel by si zdravotní pojištění hradit sám
(1.148 Kč měsíčně).

Zajímalo by mne, proč autora článku nenapadlo, že by pro člověka, který si přivydělávvá na DPP, bylo výhodnější zrušit podpis na prohlášení u hlavního zaměstnavatele (to je legální) a prohlášení podepsat tam, kde by se jinak odvedla srážková daň…

Poznámka:
ÚP za nikoho zdravotní pojištění nehradí,
pojištění za uchazeče o zaměstnání hradí stát.