Tauriel

Zdravím, psa si přeju už od mala, rodiče ale říkali ze je problém že bydlím v paneláku.

Nedávno jsem ale narazila na jrt o kterém si myslím že by plně vyřešil mou situaci. Rodiče ale si stále stojí za svým. Stále opakuji, že je problém že bydlíme v paneláku a že by neměl dostatečné množství pohybu. Ja ale stojím za jiným názorem. Aktivního pejska jsem nevybrala nahodou. Jrt si přeju proto abych měla s kým chodit na procházky, mít dlouhodobého nejlepšího kamaráda a nebo mít s kým chodit na agilitu. Chci se vás proto zeptat na váś názor. Mít pejska je pro mě moc důležité, protože se psy chci v budoucnu pracovat a také si pořídit německého ovčáka. Předem děkuji za odpověď.

Nejlepší odpověď
anonym

Asi tě nepotěším…
Žádný pes není ´plyšák na hraní´ – JRT pak zcela jistě ne, jeho potřeby ti – denně, zaberou tak 1,5 – 2 hodiny nejméně! – máš tolik volného času? A zvládáš školu natolik dobře, aby sis tolik času mohla pro psa vyhradit?
JRT se dožívají ´slušného´ věku – co s ním bude, až půjdeš na střední (a případně vysokou) školu?
Navíc si myslím, že toho o psech moc nevíš a nemáš ponětí, co znamená „mít dlouhodobého nejlepšího kamaráda“ – aspoň prozatím bych ti doporučil pomáhat někomu starat se o jeho psa (v paneláku určitě najdeš třeba starší lidi, kteří budou rádi, když jim jejich pejska pomůžeš venčit) a tak si – nezávazně, ´osahat´, zda jsi ochotna a schopna se potřebám psa vůbec podřídit. A pokud ano, určitě ti to pomůže i v případné další domluvě s rodiči o vlastním psovi.

Další odpovědi
Nykki

Takhle ti to povím… Moje sestra psy miluje… A každou chvíli žadoní o to, aby jsme jí ho pořídili… Bydlíme také v paneláku, ale ségra vždy říká, že by se o něj řádně starala… No a loni ( prosinec) jsme hlídali známému psa…Podotýkám, že ten pes byl naučenej kňučet, nelízt na postel.. nic.. A tak jsme teda řekli, že uvidíme, jestli se o něj dokáže postarat… A co se nestalo po týdnu ji přestalo bavit chodit s ním v noci když kňučel ven… Potom nám všem začalo vadit, jak ten pes smrdí, pořád se nám motá pod nohama a strašně otravuje,když vidí jídlo… A tak jsme se rozhodli, že psa rozhodně do paneláku nikdy nepořídíme… Když tvoji rodiče do bytu psa nechtějí, nesnaž se jim to vymluvit… můžeš si potom pořídit vlastního… To je můj názor… a navíc bych se, když už teda, více zamyslela nad rasou psa, který je vhodný do bytu…
Doplňuji:
naučenej kňučet, když volala příroda

kapka

Pokud to myslíš s pejskem vážně a jsi si jistá, že se mu budeš věnovat, pak panelák není problém. Po dlouholeté kynologické minulosti si to mohu dovolit tvrdit. Měla jsem psa v paneláku, chodila s ním na cvičák minimálně jednou týdně, většinou spíš dvakrát. Ostatní dny jsem s nim chodila cvičit sama, poslušnost a stopy, na cvičáku pak obrany. Brala jsem ho s sebou na víkendy. Prostě nevím, na co by si mohl stěžovat. Byla to střední kníračka. Dalšího psa NO jsem cvičila kamarádce, taky bydlel v paneláku, s ním jsem dělala navíc agility. Když člověk chce, dá se to a tomu psovi je líp, než když prožije život na jedné zahradě, kde si ho nikdo nevšímá. Pokud má pes dost pohybu a psychického zaměstnání, je rád, že doma leží, vždyť je to šelma, většinu dne spí a odpočívá.
Nechápu proč jste tazatelku hned odsoudili, že se o psa nebude starat a chodit s ním ven. Asi jste neprožili část života v komunitě lidí, kteří se svým psům denně dlouhé hodiny věnují, takže si to neumíte ani představit. Pak ale nechápu, z jaké zkušenosti radíte? „Hlídali jsme týden psa a za chvíli nás všechny sral“ :D ahaa :D:D

nonnel

Zeptej se rodičů, jak to tedy dělají ti, kteří pejska mají a přesto bydlí v panelácích. Jsou jich desetitisíce a pejskové nijak nestrádají. Je lepší mít za přítele pejska, než mít přítele, který je na tebe jako pes.

anonym

Většina odpovědí je od místních poučených laiků, kteří prezentují spíš osobní názor než znalosti nebo zkušenosti.
Já osobně se chovem a výcvikem psů zabývám už šesté desetiletí a přesto,
že jsem dosáhla mezinárodních (i světových) úspěchů, začínala jsem jako „městské“ dítě a prvního pejska jsem si musela na rodičích také vyškemrat.
Tehdy nebylo běžné, jako dnes, držet psa v bytě- Pravdou ale je, že jsem téměř každé odpoledne a každý víkend několik let trávila s tímto psíkem na cvičáku a nesměla jsem se pohoršit
ve školním prospěchu. A moji rodiče se o psa starali když jsem jela na tábor nebo jsme psa umístili k babičce když jsme jeli na rodinnou dovolenou. Také se musí předem promyslet taková skutečnost, že pes (JRT) se běžně dožívá cca 10let.
To vše musíš promyslet! Od dob dětství jsem snad nikdy bez psa už nebyla a to jsem žila ve městech, v Praze, na sídlištích, v rodinných domech, v pronájmech,
na venkově, na samotě, v zahraničí, studovala, byla na mateřské, chodila
do zaměstnání atd. a vždy byl nějaký pes (nebo psi) v mojí nebo naší blízkosti
a vždy byl členem rodiny a jako takový žil s námi a ne odděleně.
Důležité je vědět, co ví každý jen trochu kynolog ( i začátečník) a to, že pes je tvor, který různými formami spánku nebo odpočinku tráví 2/3 času ze dne
(ze 24hod.) .
Je mu tedy úplně jedno, jestli se v době nepřítomnosti členů rodiny bude válet
v panelákovém bytě nebo na zahradě u domu. To, že pes nepatří
do bytu (jakéhokoliv) jsou pouze předsudky některých lidských jedinců. Nechtěla bych být psem u takových lidí. ☹
Vzhledem ke změně životního stylu většiny naší moderní populace, jen zlomek pracovních plemen psů je využíváno k původnímu účelu, ke kterému byla vyšlechtěna
a převážná většina psů je v současnosti chována v městských anglomeracích
a zástavbě.
Pro většinu psů (kromě vyloženě společenských plemen) je dnes k dispozici mnoho „náhradních“ aktivit ať už se jedná o sportovní výcvik, dog frisbee, dog dancing, agility atd…Psi jsou dnes většinou společníky lidí a zcela běžně s nimi žijí v rodině a sdílí s nimi obydlí a to
stále častěji i v případech, kdy majitelé žijí v domě se zahradou.
Pes má v takových případech k dispozici zahradu, ale mívá volný přístup do domu.
I služební a pracovní psi (lovečtí, záchranáři, psi k vyhledávání drog, canisterapeutičtí psi, asistenční atd…) dnes málokdy žijí
o samotě v kotcích, ale stále častěji sdílí se svým psovodem „společnou domácnost“ a dobu mimo službu tráví v kruhu „svojí“ rodiny. Psi jsou prostě společenská zvířata a mají svoje místo ve společnosti lidí a ne stálou samotu
na dvoře, kde kolem něj rodina akorát projde domů a později mu přinesou nějaké krmení. Takový pes je mnohem větší „chudák“ než pes, který je údajně týrán tím,
že „trpí“ v bytě. Pokud je pes držen v bytě , „trpí“ spíše majitel.
Majitel bytového psa si musí přizpůsobit svůj denní režim, musí psa vychovat tak aby neobtěžoval sousedy a neznečišťoval okolí domu a jiné veřejné plochy, musí počítat se zvýšenou zátěží na úklid v domácnosti, zpravidla musí upravit auto
k přepravě psa, musí plánovat svoje aktivity
o víkendech a dovolených s ohledem na psa…je toho hodně, s čím musí počítat.
A také musí počítat s tím, že ne každý má psy rád a někdo se jich i bojí a reakce takových lidí bývají různé.
Hodně záleží na výběru vhodného plemene a času, který mu můžeme věnovat.
I hyperaktivní plemeno většího plemene může spokojeně žít v městském bytě, pokud se mu dostane denně dostatek možností k vybití energie. Obrovitý mastif, který není zrovna žádný sportovec, je vhodnějším plemenem do bytu než např. špringeršpaněl.
Nevím kolik je ti let, ale zkus napřed rodiče přesvědčit tím, že se budeš angažovat třeba v některém psím útulku, kde budeš jako dobrovolník vypomáhat. Získáš tam nejenom zkušenosti s různými plemeny a kříženci, ale i s různými psími povahami
a to všechno pod odborným vedením, ale také zjistíš, zda je tvůj zájem skutečný
a ne jen přechodná manýra nebo truc.
Půjčování psů na venčení od různých majitelů (důchodců, sousedů atd.) bych nedoporučovala, protože nemáš dost zkušeností a za psa v každé situaci odpovídá majitel, což by mohlo být v některých situacích pro obě strany dost složité.
Tvůj výběr plemene (JRT) ti schvaluji, mám tyhle teriéry a jsou to skutečně psi vhodní do bytu, vhodní na agility a při dobrém vedení pod zkušeným cvičitelem takového psíka zvládne vychovat i jen trochu nadaný začátečník. Navíc to nejsou žádné psí přecitlivělé primadony , nejsou nikterak nároční na údržbu a chov, bývají zdraví a odolní.
Přála bych ti aby ses jednou dočkala toho svého psího kamaráda! Můj názor je ten, že dítě, které má vztah k přírodě a zvířatům a touží po psovi, tomu by mělo být
v určitém věku umožněno psa si dopřát. Dítě se tím naučí určité zodpovědnosti, plnění povinností, tráví čas se psem rozhodně lépe než s partou na ulici atd. Samozřejmě, že pořízení psa do rodiny je do určitého věku dítěte zátěží hlavně
pro rodiče, proto je jejich souhlas a pomoc podmínkou.
Až rodiče přesvědčíš, vyberte štěně z dobrého chovu, žádného bez PP, protože tam je alespoň jakási záruka vzhledu, povahy a zdraví, ostatní už bude jen na tobě!
Doplňuji:
Pokud si budeš chtít něco probrat s pejskařskou komunitou, ptej se spíš tady:
http://www.ifau­na.cz/psi/nemod­forum/r/

anonym

Pominu výběr pejska. Ten se mi nezdá jako podstatná otázka při řešení tvých zájmů. Pokud jsou rodiče natolik rozumní, že chápou, že pes v paneláku nemá dostatek prostoru k pohybu a nejspíš si uvědomuijí, že takový pejsek bude asi rušit i sousedy, tak před nimi smekám.
Tobě doporučuji soustředit se v otázce pořizování zvířat do bytu spíše na dohodu s rodiči. Pokud ti to rodiče nedovolí, tak názor kohokoliv je nepodstatný. Je to byt rodičů a mají tedy právo jak ti něco povolit, tak také zakázat, a do toho já si jim nedovolím zasahovat vlastními názory.

arygnoc

odpoveď je veľmi jednoduchá: rodičia majú pravdu.
pes proste do paneláku nepatrí, maximálne tak plyšový.

je to proste zviera a panelák a sídlisko nie je vhodné pre chov zvierat.

keď budete dospelou osobou a vlastniť nejakú hájenku, dom na vidieku [vsi] a pod, venujte sa zvieratám koľko chcete – samozrejme zasa iba do tej miery, aby ste nikoho neobmedzovali – to sa týka ľudí i zvierat.

Krakis

Tak vystěhuj rodiče… 🙂