SajmonModer

Zdravím! Můžete mi poradit s angličtinou? Děkuji!

Kdy se používá: was eating, was swimming atd., např.: I was going out.

Kdy se požívá: been go, been eat atd., např.: I been eat.

Děkuji všem za odpovědi!

Nejlepší odpověď
quentos

„been go“ ani „been eat“ nejsou správné tvary. Was eating, was swimming apod. je průběhový tvar, který se typicky používá

  • v konkrétním okamžiku v minulosti (I was eating at 3pm yesterday)
  • probíhal-li jeden děj a druhý do něj zasáhl, tak u toho probíhajícího, ten zasáhnuvší bude v prostém: I was eating while my cat jumped into my plate.
  • probíhaly-li dvě činnosti současně v minulosti: I was eating dinner while my cat was lying under my chair.

S tím been: možná jste chtěl „I have been eatING, I have been goING apod?“ Tento čas (předpřítomný průběhový) se používá pro činnost, která začala v minulostiu a stále trvá; typicky pro vyjádření toho, jak dlouho něco trvá:
I have been eating for half an hour. (Už) půl hodiny jím.
We have been sitting here for 20 minutes and still nothing has happened. (Už tady sedíme dvacet minut, a pořád se nic nedělo.)

Been může být spojeno také se třetím tvarem slovesa (past participle), jak už uvedl kolega, a v tom případě se jedná o trpný tvar v minulosti s vlivem na přítomnost (I have been eaten – byl jsem sežrán – vliv na přítomnost je, že i nyní jsem stále sežrán).