Avatar uživatele
SajmonModer

Zdravím! Můžete mi poradit s angličtinou? Děkuji!

Kdy se používá: was eating, was swimming atd., např.: I was going out.

Kdy se požívá: been go, been eat atd., např.: I been eat.

Děkuji všem za odpovědi!

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 4Pro koho je otázka zajímavá? panenka, iceT, chudst, anonym před 4741 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
quentos

„been go“ ani „been eat“ nejsou správné tvary. Was eating, was swimming apod. je průběhový tvar, který se typicky používá

  • v konkrétním okamžiku v minulosti (I was eating at 3pm yesterday)
  • probíhal-li jeden děj a druhý do něj zasáhl, tak u toho probíhajícího, ten zasáhnuvší bude v prostém: I was eating while my cat jumped into my plate.
  • probíhaly-li dvě činnosti současně v minulosti: I was eating dinner while my cat was lying under my chair.

S tím been: možná jste chtěl „I have been eatING, I have been goING apod?“ Tento čas (předpřítomný průběhový) se používá pro činnost, která začala v minulostiu a stále trvá; typicky pro vyjádření toho, jak dlouho něco trvá:
I have been eating for half an hour. (Už) půl hodiny jím.
We have been sitting here for 20 minutes and still nothing has happened. (Už tady sedíme dvacet minut, a pořád se nic nedělo.)

Been může být spojeno také se třetím tvarem slovesa (past participle), jak už uvedl kolega, a v tom případě se jedná o trpný tvar v minulosti s vlivem na přítomnost (I have been eaten – byl jsem sežrán – vliv na přítomnost je, že i nyní jsem stále sežrán).

0 Nominace Nahlásit

Otázka nemá žádné další odpovědi.



Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek