eurocarg

Zdravím,mám závažný problém se svou matkou. Chvíli se chová normálně,ale pak se "něco"stane a vše je jinak.

Stále trpí pocitem,že jí někdo pronásleduje a že je kolem ní spousta zla. Zapaluje svíčky,zamyká, zavírá se v pokoji a mluví o démonech,kteří ji pronásledují. Byla tři dny v psych.léčebně a tam měla ty stavy taky. Najednou řekla,že se cítí zdravá a teď je na neschopence. Pomohl by psychiatr nebo delší pobyt v léčebně? Pokud léčebna,jak jí tam dostat,když má strach a tvrdí,že není blázen a nic jí není? Díky za rady.
Doplňuji:
Mámě je 52,to snad ještě není stařecká demence. Já mám svojí rodinu a jezdíme k rodičům na víkend.

Nejlepší odpověď
marci1

Je zvláštní, že pokud má tyto stavy, byla v léčebně jen tři dny. Nelze odpovědět, co by bylo pro ni lepší. Ústavní nebo ambulantní léčbu může doporučit jen lékař na základě podrobného vyšetření.

Další odpovědi
zzzzz

Nikdo z nás tvoji mámu nezná, proto radit co by pro ni bylo lepší nejde.

Pokud se ti zdá její chování zvláštní, tak se s tímto svěř někomu v rodině, někomu komu věříš, někomu dospělému, zodpovědnému.
Pokud nikoho takového v rodině nemáš, zkus s tím zajít za máminým lékařem, pokud ho neznáš, zajdi klidně za tvým lékařem, toto může posoudit jen ten, kdo mámu dobře zná, nebo lékař.
Doplňuji:
Mosoji tu radu máš z vlastní zkušenosti:-DDD

led

stihomam nemusí být projevem stařecké demence…

1 – Stárnutí i se svými psychickými následky není závislé od let i když postihuje hlavně těch ve vyšším věku. Záleží i na způsobu života, zdravotního stavu, vlivu okolí. I věkově mladý může být psychicky starý a naopak.

2 – Paranoia (stihomam) má mnoho příznaků, kromě přecitlivělosti a pocitu pronásledování, které postihují velkou většinu nemocných, se objevují víceméně individuální příznaky. Přemrštěná vztahovačnost, sebestřednost, agresivita, manipulativnost.
Nemocný také trpí psychosomatií, není schopen řešit citové situace, velmi často se u něj objevují různé fobie – nejčastěji ze tmy a výšek. Obecně má nemocný pocit, že svět je řízen temnými mocnostmi, které se jej rozhodli zničit, může převládnout představa, že postižený má zvláštní schopnosti a patřičné poslání, může mít také pocit, že je nějakou fiktivní postavou.
více: http://www.vi­talia.cz/kata­log/nemoci/pa­ranoia/

Doplňuji:
Odpověď neberte jako odborní posudek, nýbrž názor laika, byť se skušenostmi.

zjentek

tak to vypadá, že tvá máma nějak procitla a hodně teď vnímá skutečnosti ..zkus mrknout na to její okolí- svou manželku atd., nic ve zlým, jenom zkus na tý její úrovni taky procitnout, je to přeci jenom matka.

Quimby

Třeba se zeptat proč to dělá? Proč si myslím, že jí to pomůže? Proč si myslí, že jí někdo pronásleduje.
Prostě si zkusit promluvit a snažit se jí pochopit, podle toho pak jedna. Léčebna podle mě ten problém neodstraní, jen ho „uklidí“

mosoj

Zapomeň na léčbu. Je to jeden z příznaků stařecké demence. Stav se bude jenom zhoršovat.
Doplňuji:
zzzz máš vše vystihující nick, ale nevíš nic.

Představ si že ano. Znám to od svoji matky a žena zase od svoji.
Starali jsme se o ně až do jejich smrti. Sama to poznáš také o to nepřijdeš.

Ono jinak je potom řešení strčit je do ústavu. To si ale platíš a nemáš jistotu že budou mít maximální péči.

bolak

Má rozhašený kukačky. Pokud je pobožná, tak ji posed ďábel.

Věří v boha? Asi jo, co? Pokud nepomůže doktor, tak já bych to s ní normálně probral, a na všechno bych se vyptával. Proč zapaluje ty svíčky, jestli ty démony vidí, jak vypadají, co jí říkají, jak to zlo kolem ní vypadá a tak dále. Dal bych jí papír a pastelky, ať ty démony namaluje, koupil bych kameru a nahrával ji, jak pro její ochranu tak i pro určení případné diagnózy. Osobně bych ji pouštěl i nějaký filmy z motivem psychiatrický léčebny a pronásledování ďáblem, zajímala by mě její reakce. Nevím jestli by jí to nějak pomohlo, ale uspokojilo by to mojí zvědavost. Tohle mě moc zajímá.

Stingo

To může být paranoidní schizofrenie.

mosoj

http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Po­rucha_osobnos­ti

Tímto to začíná a demencí končí. Schválně si přečti která paranoida je těžce léčitelná !!!!