ElektroJack

Když zapojim baterie (18650) sériově, co se stane s proudem, bude furt např. 25A?

Zdravím, mám dotaz ohledně elektra. Vyrábím elektronickou cigaretu. Jedna baterie má 3.7V, 25A stálý vybíjecí proud a 2100mAh. Když ji zapojim do série, na výstupu bude 7.4V (+/- pár desetin), stejná kapacita a jak s proudem? U paralelního zapojení dvojnásobná kapacita, jak je to u tohoto s tím proudem? Děkuji předem za odpověď :)

Nejlepší odpověď
brillant

U sériového zapojení se sčítá napětí, proud a kapacita zůstává stejná. U paralelního zapojení se sčítá proud a kapacita, napětí zůstává stejné. Stálý vybíjecí proud, který udáváš je nějaký nesmysl.

Další odpovědi
mosoj

Nevím kde ty údaje bereš. 25 A je tak maximálně zkratový proud, který Lion spolehlivě odbourá , pravděpodobně zbůsobí i požár nebo výbuch AKU, záleží jak dlouho ji necháš ve zkratu.
Jinak jak zde již je popsáno.
18650tky běžně používám a žádná taková ptákovina na nich není napsaná.
Jinak upozorňuji, že je nutné nabíjet každou samostatně a nesmí se přebíjet ani zcela úplně vybíjet!! Obojí vede ke zničení AKU či výbuchu a požáru.
Kvalitní 18650 je tzv. chráněná, elektronickým obvodem proti přebití i vybití, který je součástí akumulátoru.

orwell

Předpokládáme-li že se jedná o zdroje se stejnými parametry (což není podmínkou, ale obvykle to platí) pak při sériovém řazení se sčítají jejich napětí, vnitřní odpory, kapacita se nemění a nemění se ani proud nakrátko. Při paralelním řazení se nemění napětí, vnitřní odpor se zmenšuje (je roven odporu jednoho zdroje děleného jejich počtem) a výsledná kapacita je dána součtem kapacit jednotlivých zdrojů, tj. počet zdrojů krát kapacita jednoho. Proud nakrátko se zvětšuje (je rovněž dán součinem proudu nakrátko jednoho zdroje a jejich počtem). Pokud řešíme takový obvod, tedy zdroj – zátěž, vytvoříme podle uvedených zásad náhradní zdroj (buď napěťové nebo proudové náhradní schéma), který obsahuje pouze jeden ideální zdroj napětí resp. proudu a jeden vnitřní odpor. Na jeho svorky připojíme zátěž a pak už nám stačí Ohmův zákon a trochu chytrá hlava (nemusí být ani moc) a spočítáme si, co potřebujeme. Jelikož neudáváš odpor zátěže ani neznáme potřebné parametry jednoho zdroje (napětí naprázdno, vnitřní odpor, event. proud nakrátko, ani kapacitu), těžko ti odpovědět. Stálý vybíjecí proud asi nebude proud nakrátko a napětí, co udáváš je naprázdno, nebo při zatížení těmi 25A?

mzm

mosoj: 25A nemusí být max. zkratový proud. Jsem modelář a nevím o tom, že by se 18650 běžně používali. Je to spíš rarita. Je to „moc nová“ baterka.

Na modelaření běžně používím akumulátory, co mají ten „běžný“ vybíjecí proud kolem 30–50A, krátkodobě (10s) akumulátor snese bez úhony kolem 100A. A to nejsou nijak velké akumulátory. Takže ten 18650 by krátkodobě, bez poškození těch 25A snést mohl.

Navíc pokud má integrovanou elektroniku nelámal bych si s tím hlavu. Dojde k omezení, odepnutí článku.

A ano, na tyhle články je nutné používat speciální nabíječky.

mosoj

Neudáváš typ akumulátorů který používáš ( takže je to o ničem), navíc se vsadím, že používáš tzv. akupak, tedy akumulátory spojené paralelně.

mzm

https://hobby­king.com/en_us/t­urnigy-nano-tech-2200mah-3s-25-50c-lipo-pack.html
docela určitě ty tři články nejsou paralelně.
(takže to oněčem je, stačí hledat)

mosoj

Nejvíce tuto baterii používají modeláři a také ji většinou nejvíce zatěžují. Běžně se počítá s proudy do 10 A.

http://shop.bat­tex.cz/vyrobky/NCR18650G­A.php