hruby

Zdědilsem po babičce zemědlskou půdu, chci ji prodat, kolik činí dan z prodeje?

Doplňuji:
pro pepu jo prodam jeto v želeticích u kyjova je toho 17200m čtverečních na osmi parcelách čauky

Nejlepší odpověď
Pepa25

Daň z prodeje neexistuje. Existuje daň z příjmu nebo daň za nabytí nemovitých věcí.

P.S. pokud pozemky nejsou v podílové spoluvlastnictví, tak možná koupím, pošlete zprávu
Doplňuji:
K daním: od daně z příjmu osvobozeno, pokud jste to nabyl přímo od babičky nevkládal do obchodního majetku atd. (viz §4/1-b); daň z nabytí nemovitých věcí jsou 4%

K prodeji: nabídněte nájemci (ZD nebo kdo na pozemcích hospodaří) nebo na farmy.cz. Necelé 2 ha mě nezajímají

Další odpovědi
anonym

Já jen bych podotknul. Není škoda prodávat půdu cizímu, když se babička za svého života dočkala navrácení majetku?

dudu

Na vašem místě bych ještě zvážil některé aspekty. Pokud babička půdu někomu pronajímala, pak z hektaru mohl roční nájem činit přibližně 600 korun i více.
Z pachtovného hravě uhradíte daň z nemovitostí a zbude ještě něco navíc.
Metr zemědělské půdy se dnes prodává /podle lokality a bonity/ za pět až patnáct korun. Meziročně se její cena zvyšuje cca o 5%. Z uvedeného tedy vyplývá, že např. na rozdíl od nájemného bytu, půda nevyžaduje žádné udržovací náklady a její roční zhodnocování probíhá bez rizik. Důležitá je kvalitní nájemní smlouva.
Zcela zde pomíjím případ, kdy pozemky jsou v intravilánu a dotýkají se jich záměry územního plánu.
Vězte, že Pepa25 uvažuje zcela pragmaticky a jako znalý investor si je vědom, že dnes je půdu výhodnější nakupovat, než prodávat.

trpaslicek

Pokud to pokryje dan tak bych to pronajimala.. nevis co tam kdo za 10 let bude chtit stavet a kolik ti nabidne za odkoupeni. Mluvim z vl.zkusenosti – kde byly nase pozemky tam se ted stavi dalnice a to se oplati.

Funna

z orné půdy by to mělo být 0,75%,
ale tady si to můžeš spočítat…http://w­ww.farmy.cz/dan_z_ne­movitosti2.php
Doplňuji:
sorry, beru zpět…v odkazu je jiná daň, a to z vlasnictví…pro­dejní by měla být 4% + pokud pozemek není v majetku více než 5 let 15% z příjmu (při dědění v přímé lini se délka vlastnictví sčítá)…ale tohle by tě mělo začít trápit až příští rok v březnu, protože teprve tehdy budeš muset vypsat daňové přiznání za letošní rok, pokud letos dojde k prodeji…

Funna

dudu…není to zase tak ideální, jak píšeš…máme kus pole na úrodné Hané s tou nejvyšší bonitou…a věř, že těch pár stovek, co nám za to dá zemědělské družstvo, které ho obhospodařuje, ani na daň nestačí…

dudu

Je to případ od případu. Naše pozemky má pronajaty prosperující Agrodružstvo a opravdu platí slušné nájemné. Je tomu tak i proto, že musí soupeřit s realitkami, které pravidelně nabízejí odkup půdy za stále vyšši ceny. Vztah lidí k půdě se spřetrhal a potomci původních sedláků ji často prodávají spekulantům doslova za babku.

Funna

pepa..budeme tu slovíčkařit?…fajn, tak nepiš nesmysly…dotaz byl na daň, ne na její přesný název…a navíc to není žádná daň z nabytí, protože by ji potom musel platit kupující, protože ten ji nabyl…ale platí ji prodávající…je to DAŇ Z PŘEVODU nemovitosti…

Pepa25

Odpověď jsem doplnil.