Medulienka

Zdají se vám tato slova, která řekl George Bernard Shaw pravdivá, souhlasíte s ním? …

… „Teď když jsme se naučili létat v povětří jako ptáci a potápět se jako ryby, zbývá už jen jediné: naučit se žít na zemi jako lidé.“
(Za sebe odpovím, že souhlasím – i když mám do člověka hodně daleko).

Nejlepší odpověď
annas

Časté téma slohové maturitní práce.

Myšleno obrazně. Člověk létá do vesmíru, jak předpověděl i básník Jan Neruda, potápí se , je uchvácen krásou mořského dna, poznává život pod hladinou, často pomůže zachránit i lidský život. Seznamuje se s poznatky moderní vědy a techniky …

Na jedné straně v pořádku, ale na druhé straně člověk jako pán tvorstva na zemi neumí žít. Nemyslím jen války, ale i soustavne znečistovani ovzduši, půdy i vod různými škodlivinami, mýcení tropických deštních pralesů, hubení rostlin, zvířat atd. Škoda, že člověk, i když z přírody vzešel, neumí jí už naslouchat, zapomněl na ni.

Přidám ještě mezilidské vztahy, chybí slušnost, upřímnost, objevují se postranní úmysly, kde jeden využívá druhého a manipuluje s ním, kde se jeden cítí být druhému nadřazen, kde mají lidé touhu se vzájemně vlastnit, závidí si atd.

Ano. Člověk se musí na zemi stále učit žít, protože jinak si nezaslouží pojmenování „člověk moudrý“, když si pod sebou podřezává větev, kope hrob svým potomkům…

Další odpovědi
led

odpoviem iným spôsobom
Ak sa pozeráš do diaľky, pozri sa občas aj pod svoje nohy.
Nestačí poznať život len okolo seba, ale treba žiť aj vlastný život, poznať sám seba.

M.

Ano, vzhledem k tomu, že Země je teď už převážně pro lidi (samozřejmě i pro ostatní živočichy a rostlinstvo, ale když si to srovnáme) a samotní lidi si ji ničí, tak je to zlo.

Bičiště

Idealistická vize, nehodná genia. Svět a žití je složitější než fráze.