Sůwa

Zdá se vám pravdivé latinské rčení " Castigat ridendo mores"- smích kárá mravy?

Narazila jsem na něj v zajímavé knížce, jejíž děj se odehrává v Irsku v 8. století. „S lidskou hloupostí bychom měli bojovat pomocí smíchu, nikoliv vytvářením mučedníků“. V zákonech měli zakotveny přísné postihy pro ty, kteří jiného zesměšňují bezdůvodně. Mám na mysli obecnou platnost, nic konkrétního 🙂
Doplňuji:
Při ověřování na netu mne to zavedlo zpět k minulé otázce – čistému vše čisté je latinsky candida candidis. Všechno souvisí se vším, ale to si zkuste najít sami :http://www.e-kniha.com/index.php 🙂

Nejlepší odpověď
annas

souhlasím, je pravdivé

"Smích je velká věc. Ničeho se lidé nebojí tolik, jako smíchu.“
Nikolaj Vasiljevič Gogol

Je jasné, že argumenty mravy nezmění,.. Ale chytrý jedinec smích pochopí, ostatní ho nesnášejí … ..

Další odpovědi
Drap

souhlasím, je pravdivé

Ano, určitě je pravdivé, ale myslím, že se málo a nebo špatně tato možnost využívá. A zde to aplikovat nejde, protože zábava, a tedy i humor a smích, nejčastěji mizí.

johana 56

souhlasím, je pravdivé

„Lidstvo má jen jedinou opravdu účinnou zbraň – je jí smích.“

Mark Twain

briketka10

souhlasím, je pravdivé

ano když se pořád usmívám

každého odzbrojím i toho kdo je nešťastný,
mračí se nezáleží na tom jakou mám náladu:)

huxa

souhlasím, je pravdivé