Weroniq

zčernal mi stříbrný prstýnek, co s tím??

Je stříbrný a má v sobě malý kamínek, asi zirkon nebo tak něco a nikdy se s ním nekoupu nebo nesprchuju, nikdy nezčernal a teď dva dny ležel na nočním stolku a chci si ho nasadit a jedna půlka je celá černá – nevím proč jen jedna, dřív byla část prstenu lesklá a část matná, což se časem ztratilo.. ale co s tím?? nemáme v okolí žádné zlatnictví, chci to zkusit nějak doma, ale nechci to zničit!

Nejlepší odpověď
annas

Zkuste se podívat do odkazu.

Doplňuji:
Tipy na čištění stříbra:
» Do kastrůlku dejte vodu, 1 prášek do pečiva a alobal na dno, přidejte šperky a povařte.
» Vyčistěte šperky starým kartáčkem a bílou zubní pastou.
» Do kastrůlku dejte vodu, jar a trochu jedlé sody, přidejte šperky a nechte projít varem.

Mám vyzkoušené čištění zubní pastou.

Zdroj: http://www.rady-kutilum.com/cisteni-stribra-doma-148

Další odpovědi
hanulka11

zde jsou rady- Černání stříbra je jedním z efektů technologického vývoje. Ačkoliv se nám to může zdát absurdní, tak ještě přibližně před dvěma sty lety se vyskytovalo minimálně a proto i pravidelné čištění nebylo nijak obvyklé. Sirovodík, který se nachází v ovzduší je právě oním rošťákem, kvůli kterému musíme stříbro jednou za čas čistit protože černá. Technologický vývoj má prostě své známé i méně známé negativní efekty.

Doma stříbro můžeme čistit mnoha způsoby, asi nejlepší z nich je zároveň jedním z nejjednodušších. Před čištěním si musíme připravit, mýdlo, alobal, skleněnou nebo umělohmotnou (železná se nehodí) nádobu o velikosti takové aby se tam vešel celý stříbrný předmět, který budeme čistit, voda (nejlepší je destilka, ale stačí i z vodovodu) a sůl v množství přibližně pět lžiček na jeden litr vody (pokud máme doma jedlou sodu nebo prášek do pečiva, tak ji na čištění můžeme také použít). Nádobu vysteleme alobalem a vlijeme do něj vařící vodu do které podle množství nasypeme sůl v uvedeném poměru a rozmícháme. Stříbro omyjeme mýdlem, abchom se zbavili případných nečistot a hlavně mastnoty, pod tekoucí vodou opláchneme a vložíme do slaného roztoku. Tam v závislosti na stádiu zčernání stříbra začne docházet k chemické reakci a stříbro se samo začne čistit. U málo zčernalých předmětů to může být velmi rychlý proces. Pokud máme stříbra více, tak stejný roztok můžeme použít několikrát, jen s každým dalším čištěním se rychlost a síla bude zmenšovat. Ale pokud už roztok nefunguje, tak si vytvoříme nový – s tím že musíme vyměnit i alobal. Když je stříbro čisté, tak ho ještě opláchneme pod tekoucí vodou, abychom ho zbavili slaného nánostu. Tato domácí metoda je považovaná za nejlepší jednak z důvodu minimální náročnosti a hlavně protože stříbro takto nepoškodíme různými drobnými škrábanci. Občas se může stát, že stříbro máme tak zčernalé, že tato metoda nefunguje. V tom případě buď využijeme služeb specialisty nebo si koupíme prostředek na čištění stříbra, rozhodně nedrhneme, protože u silného nánosu bychom s jistotou předmět poškodili

http://www.rady-kutilum.com/cisteni-stribra-doma-148

sama stříbro nenosím tak proto odkaz

Pecudka

V drogerii se prodává čistič stříbra, namočíš to do něj a za chvíli je prstýnek jako nový. Čistím tak i zlato, jen nevím zda to neublíží tomu vsazenému kamýnku.

151kbar151

Zkus si koupit čistič stříbra.

Kamix

Měl jsem podobný problém, zčernal mi řetízek co jsem dostal od přítelkyně. Nevěděl jsem si s tím moc rady, ale nakonec pomohly tipy co jsem našel z https://homezin­.cz/media/jak-doma-vycistit-zcernale-stribro od té doby je řetízek jako nový.

anonym

Příspěvek smazán administrátorem.