dudu

Zbývá nám, probůh už jenom beznaděj a pocity marnosti?

Dovolím si zde prezentovat dva dnešní postřehy:

  • vykračoval jsem u nás po chodníku souběžným s hlavním tahem Brno – Svitavy . Náhle u mě zastavilo auto se dvěma mladými cigány, kteří se dotazovali na cestu a směr do Brna /už to bylo proti logice/. Přesto jsem je ve vší slušnosti informoval, načež mě spolulezdec za údajnou ochotu otevřeným oknem nabízel holicí stroje v originálním balení. Pochopitelně jsem tuto možnost odmítl a hochy vyzval k pokračování ve svém putování.,
  • čekal jsem na zastávce městské dopravy. Objevila se zde asi pětičlená skupinka žáků přiblížně osmé nebo deváté třídy a každý měl v ruce pomeranč, který dostali jako součástí oběda. Dokud si s plody pohazovali mezi sebou docela jsem se bavil, ovšem vzápětí se tito halamové začali bavit tak, že pomeranče házeli do silnice pod projíždějící auta nebo po okolí. To jsem jim už hrubě vynadal a pohrozil i případným fyzickým násilím .

Poté z domova zavolal na městkou policii a také do školy. Věřte prosím, či nikoliv, ale:

  • se zástupcem policie jsme se pouze shodli, že jediným řešením je držet si cigány od těla nejména na délku vidlí a podle jeho doporučení nejlépe tzv. čtverek.,
  • tajemnice paní ředitelky jen požádala o pochopení smutné skutečnosti, že nemají-li dnešní děti patřičné základy od rodiny, pak je veškerá další snaha marná a výchovný efekt školy je něco jako házení hrachu na stěnu.

Tak nevím, je lepší se hystericky smát nebo hořce plakat? Přes toto smutné konstatování mám však pocit, že naše generace ve výchově odvedla svoji „práci“ poctivě, nebo i na nás leží počátky selhání a následné katarze?!
-
Doplňuji:
ad Bohemica: nevím jsi-li cynik nebo zde právě hrotíš smysl pro humor.
Ale budiž dám na Tvoje rady. V brzku se možná budeme ploužit /a to jen někde v podvečer/ po ulicích s rukou na kešeni, kde máme zbytky penze, které nám jako kapesné vymezily naše děti. Z obličeje a těla si utírat plivance, příp. lejna zbohatlíků a dnešního kindermanegementu a těšit se, že nám z ruky předčasně někdo nevytrhne mobil, kterým voláme o pomoc, když nás napadl v absťáku se právě nacházející narkoman.
Tož milá děvčico vzhůru ke světlým zítřkům.
Ovšem bacha, moje verze o dožívání ve stáři je diametrálně odlišná a dokud v sobě najdu energii, budu o tuto představu intenzivně usilovat, byť třeba i marným klepáním na dveře nahluchlého školníka nebo podřimující policie.

Nejlepší odpověď
anonym

Proč ta skepse? Pokud já vím, i za našich mladých let cikáni měli trochu „jiné“ chování a dnes se tomu říká „nepřízpůsobivé“, puberťáci se vytahovali a provokovali se navzájem mezi sebou a hlavně své okolí. Jen si tenkrát spíš pohazovali jablky. Dnes jsou jablka dražší než pomeranče. Vždycky se to starším a slušnějším lidem nelíbilo a vždycky se našel někdo, jako ty, dudu. I z historie je zřejmé, že mladá generace byla kritizována těmi staršími. Říká se tomu generační problém. Užívej si zasloužilého důchodu, nenos u sebe větší částky peněz a neprovokuj mladistvé ! Nesnaž se namlouvat někomu kolektivní vinu, nevím o nikom ve svém okolí, kdo by se cítil vinen za to, že selhal ve výchově cikánů a cizích puberťáků. A katarze? To je snad přehnané! P.S. Promiň, ale celkem nechápu, co jsi vlastně hlásil na tu Městskou policii a škole? Cikáni se ptali na cestu a nabízeli ti nějaké zboží? A co s tím měla Městská policie dělat? A škola určitě neodpovídá za chování žáků po opuštění budovy školy.
Doplňuji:
Snažím se nebýt ani na starší kolena zatrpklá a zpruzená. Jsem ten typ, co bude vidět, že sklenice je napůl plná, je ale mnoho těch starších, co vidí ty samé sklenice poloprázdné. Také si někdy říkám, že „to za našich mladých let nebývalo“, ale týká se to spíš toho, že těm dnešním mladým trochu závidím. My jsme stávali na (nejen) pomeranče fronty.

Další odpovědi
mosoj

Dudu" Dalo by se ve výčtu pokračovat do aleluja. Moje názory znáš. Prý jsou levicové. Nicmémně můj postoj nejvíce ovlivňují takovéto a další příhody.
A zde jsme u dotazu , já osobně odmítám přiznat jakýkoliv podíl na výchově této společnosti. Moje děti takto vychovaná svoje děti nemají !!!!
Ne . Naše vina to není. Nakonec i důchodci a staří lidé se ocitli v postavení škůdců současné společnosti. Toto je výsledek nového režimu a amerikanizace společnosti a s komunisty to nemá nic společného. To kdyby zase někoho něco takového napadlo !

Funna

nevím, co myslíš tím „moje generace“ (nevím, kolik ti je)…ale s jak se chovat k cigánům bohužel nezbude něž souhlasit s policií…a co se týká deváťáků, nezbývá než doufat, že z těch telecích let odrostou…i když s tím, že žebříček hodnot se rapidně změnil k horšímu, musím souhlasit…tohle je bohužel daň za demokracii…každé generace říká – my jsme takový nebyli…a mají pravdu…ale kam až tahle změna může zajít, netuším…a co se týká mého výchovného svědomí…tak to mám čisté…

www

Trpím s tebou a zabývám se také otázkou kam to spěje.
Je známo, že prostředí vychovává! Potomci mé generace se naštěstí proto takhle vesměs nechovají.

Damiana

Neustálé vzpomínání na „staré dobré časy“, které byly dobré jen tím, že jsme byli mladí je nanic, pokud člověk zahořkne a začne vidět jen to špatné. Chápu, že některé tvrdé palice se nechtějí (a vlastně ani nemohou) přispůsobit, protože je to nejen proti jejich přesvědčení, ale i proti povaze. A tak si sami sobě škodí, protože nakonec zbydou na všechno jen oni sami.
Doba jde kupředu a jak člověk stárne, pochopitelně se i sám mění. Nemám ráda takové to – já jsem nikdy, moje děti by nikdy… Zažila jsem spoustu rodičů dokonalých zmetků, kteří ale sami neviděli, neslyšeli… Člověk má nějak podvědomě dáno myslet si o sobě (a o svých blízkých) to lepší. Nic proti tomu, ale pak by měl mít i nadhled. A pokud jde „s kůží na trh“, musí počítat s tím, že někdo bude mít na jeho chování zase svůj názor. Když se mnou nikdo nesouhlasí, chci vědět proč a můžeme diskutovat, ale urazí se spíš jen ten, který má sám máslo na hlavě. Třeba v podobě přílišného lpění na něčem, co vidí jen on sám nebo další pesimisté. Vzpomínám, že když jsem byla malá, staré sousedky na nás také chodily bonzovat do školy kvůli každé blbosti, moje teta řekla, že by si to nelajsla, protože by se musela stydět sama před sebou – jít práskat na pubertálního pitomce, který plive z okna na lidi, když v jeho letech dělala také různé blbosti… A naštěstí si to prý ještě pamatuje… Stačí „snad“ výchovně seřvat (je to ale nanic) a dospělý je stejně za blba…
Jak člověk stárne, začne „víc vidět“, protože má zkušenosti a někdy i vztek – hlavně, když se přidá nemoc apod. Stáří s sebou nese přirozené změny, ale je jen na nás, jak moc se jim přispůsobíme a stanou se z nás vzteklí prudiči, kteří tím, že budou chtít někoho stavět do latě, budou všem tak akorát pro smích…
A co se týká cikánů, to byla, je a bude verbež vždycky, na ty neplatí vůbec nic, jen se jim vyhýbat. To platilo odjakživa.
Jinak – naprosto souhlasím s Bohemicou.

venkovan

Co si pamatuji – jako děti jsme blbly taky.

anonym

A bude hůř.

BANAN93

to co jste zažil vy je jen slabý odvar toho, co se děje každý den :D

Natty*

Nač jste volal policii a do školy?

dudu

ad Natty: na obě místa jsem volal proto, že zatím nenacházím lepší prostředek, kterak žádat sjednání nápravy při možném nebezpečí nebo páchané lumpárně.
Do našeho, ještě nedávno bezpečného města se totiž se zimou z Brna natahuje různá cháska včetně svých nevydařených ratolestí. Jako třiašedesátiletý chlap vážící něco přes metrák klidně unesu nyní vedené slovní, či písemné napadení a snad i menší fyzický útok.
Ovšem často i v podvečer se po městě musí pohybovat moje paní, dcera i její vnučky a v posledně se stále častěji obávám z toho, že budou nejen obtěžovány, ale též fyzicky napadeny. Např. zmínění cigáni při případném převzetí dárku žádají drobnou odměnu, pak však své oběti vytrhnou peněženku a odjedou.
Abych našel u některých cihodných dam pochopení, asi mně nezbývá než si veřejně sypat popel na hlavu, bičovat se donekonečna hřímat „mea culpa“!!!

anonym

Dudu, nemusíš si sypat popel na hlavu! I já mám rodinu a blízké, na kterých mi záleží. Když máš obavy o svou paní, dceru a vnučky aby nebyly v podvečer obtěžovány, event. fyzicky napadeny, dovolím si ti připomenout, že těm výrostkům jsi za bílého dne nadával a vyhrožoval fyzickým násilím (tvoje slova) ty! A ještě jako bonus si na ně stěžuješ ve škole? Fakt, že podezíráš cikány v autě z nekalých úmyslů a víš, co by bylo kdyby bylo…a hned (asi v zájmu prevence) voláš policii? To nemá nic společného s tvým pozdějším odůvodněním, že ti jde o bezpečí tvojí rodiny.

anonym

Dudu, nemusíš si sypat popel na hlavu! I já mám rodinu a blízké, na kterých mi záleží. Když máš obavy o svou paní, dceru a vnučky aby nebyly v podvečer obtěžovány, event. fyzicky napadeny, dovolím si ti připomenout, že těm výrostkům jsi za bílého dne nadával a vyhrožoval fyzickým násilím (tvoje slova) ty! A ještě jako bonus si na ně stěžuješ ve škole? Fakt, že podezíráš cikány v autě z nekalých úmyslů a víš, co by bylo kdyby bylo…a hned (asi v zájmu prevence) voláš policii? To nemá nic společného s tvým pozdějším odůvodněním, že ti jde o bezpečí tvojí rodiny.

Damiana

dudu, nemyslím, že jsi udělal chybu, a nevidím důvod, proč by ses měl veřejně kát. Pouze jsi se zachoval „jako ty“ a to je tvá věc. Jako chlap máš obavu o rodinu, to je také obvyklé chování dospělého člověka. Svěřil ses nám tu jen se svým zážitkem, snad sis i svým podělením se o něco ulevil od toho naštvání, ale musíš počítat s tím, že ne každý by jednal jako ty. Každý chce pro sebe bezpečné prostředí a pokud není sobec, tak to chce zejména pro své blízké. A podvědomě se své potomstvo bojí zanechat v tom „hnusném světě“. Je přirozené se bránit. Jen to každý dělá po svém a v tom je to „lidské“.
Je dost těžké (někdy nereálné) umět se s grácií a jistým nadhledem podívat opravdu bez příkras sám na sebe. Vybrat si to, co je pro mě fakt důležité a nesnažit se chtít měnit svět striktně podle svého. Kdo z nás je ten nejlepší příklad toho jak žít? Nespokojeností, kterou se užíráme, jen zbytečně předčasně stárneme a ochuzujeme se o to nejhezčí a nejdražší co máme: o lásku a o zdraví.

dudu

Damiano díky za názor, který jako celek akceptuji a prosím věř, že nad Tvými slovy rád popřemýšlím a určitě mně budou k užitku.

Sůwa

Račte si povšimnout, že >Bohemica< není se svým názorem jediná 🙂

anonym

dudu, v tom bude právě ten rozdíl mezi námi. Nejen ve smyslu pro humor, ale i tím jak rozdílně zacházíme se svou energií . Já určitě nebudu plýtvat tou svojí na udávání , kterým se akorát zesměšním.

dudu

Tak se zmínkou o jakémsi udávání jste to opravdu přehnala, a my dva si už nemáme co říci, neboť tento Váš verbální útok je nejen zlý, ale též velmi nechutný.

anonym

Verbálně je ústně, já zde komunikuji písemně. Přečti si svoje předchozí příspěvky a nerozčiluj se ! Jasně, neudáváš, ale hlásit se to musí, co? Sám ses přiznal ke svému počínání a následně tě rozčiluje když někdo nazve věci pravými (nebo jinými) slovy. Chtěl si názor? Dostal si ho! Když už je z Odpovědí názorové fórum, tak musíš počítat i odlišným nazíráním na děje kolem nás. Jak vyplývá z tvojí „otázky“, doplnění i diskuze, je tolerance něco, co chápeme každý jinak. Bohudík.

Děda Louda

Poznámka mimo diskuzi o zapšklosti: Verbálně je slovně, lhostejno, jestli ústně či písemně.

anonym

Děda Louda: ano, máš pravdu, nějak mi to ujelo když jsem byla nařčena z útoku…znám význam slova „verbální“.