Dominika 123

Zbroj českého lva na státním znaku České republiky je?

Dělám otázky na POLAC a s touto otázkou si neumím poradit.

Nejlepší odpověď
annas

Připomenu popis státního znaku. V prvním a čtvrtém poli je vyobrazen historický znak Čech – stříbrný dvouocasý lev ve skoku se zlatou zbrojí a zlatou korunou na červeném poli.

Ve druhém poli je na modrém podkladu umístěna červeno-stříbrně šachovaná moravská orlice se zlatou korunou.

Ve třetím poli se na zlatém podkladu nachází slezská černá orlice s červenou zbrojí a zlatou korunou, ozdobená stříbrným půlměsícem zakončeným jetelovými listy a uprostřed vybíhajícím křížkem.

Vyobrazení v odkazu:

http://www.tou­lkypocechach.com/sym­boly.php

Jsou to heraldická zvířata j – souhrnné označení pro zvířata (i bájná) a nestvůry, které se vyskytují v heraldice. Často se kreslí do štítu nebo tvoří štítonoše či klenot.

Normální postavení zvířat je stání z profilu s hlavou vpravo. Výjimku tvoří orel (resp. orlice), kteří se kreslí zepředu.

Zbroj je označení pro ty části zvířecích těl, které lze použít v boji:

  • u savců rohy, kopyta, zuby, jazyk
  • u ptáků zobák, pařáty, jazyk
  • za zvláštní případ zbroje lze považovat i korunku na hlavě heraldického zvířete.

Kreslí se zpravidla odlišnou tinkturou, převážně podle určitých zásad, které najdete v odkazu.
Lev – symbol moci a statečnosti, může být i dvouocasý, nejčastěji se kreslí ve skoku, lvice se kreslí bez hřívy.

Orlice – na rozdíl od orla má jen jednu hlavu.
Plamenná orlice – též Svatováclavská, černá orlice se zlatou zbrojí a červeným jazykem zdobená červenými plamínky
Moravská orlice – červenobíle šachovaná orlice se zlatou korunkou.

http://cs.wiki­pedia.org/wiki/He­raldick%C3%A1_zv%C­3%AD%C5%99ata

Další odpovědi
nonnel

Přečti si Staré pověsti české, povídku O Bruncvíkovi. Tam se dočteš, že při jeho cestách po mořích a zemi zachránil život dvouocasému lvovi, když zabil draka. Za tuto statečnost získal do státního znaku lva.