dudu

Zázračný vliv zvonů?

Prarodiče bydleli na vesnici přímo naproti kapličce a proto děda vykonával funkci zvoníka. Na tom není nic neobvyklého, kdyby babička občas nevzpomínala, že kromě běžného vyzvánění, rovněž pokud se hnala bouřka, úspěšně zvoněním rozháněl kroupy. Zeptat jsem se ho už nemohl, protože zemřel dříve, než jsem se narodil, ale někdy tak přemýšlím jestli to opravdu fungovalo. Mohly akustické rázy opravdu způsobit, že kroupy třeba spadly až na katastr vedlejší obce?

Nejlepší odpověď
annas

Máte pravdu, že existují pověsti o tom, že zvonění odpuzuje zlé síly.
Zvonění na mraky se nazývá vyzvánění kostelním zvonem, jehož účelem bylo odehnat nepříznivé počasí. Tento zvyk má prastaré kořeny ve víře, že zlé přírodní síly lze odehnat velkým hlukem.

Odpuzovat bouři pomocí zvonu u nás zakázal císař Josef II. s odůvodněním, že rozhoupaný zvon blesky přitahuje, místo aby je odháněl. Nutno ovšem dodat, že s touto reformou příliš neuspěl a zejména v malých vsích se zvonění na mraky praktikovalo až do dob I. světové války, na Chodsku je zvyk doložen ještě za I. republiky.

Podle

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Zvon%C4%9­Bn%C3%AD_na_mra­ky

Další odpovědi
mosoj

Dudu, fungovalo to jako informační systém a bylo to jednoduché.
Dnes se také přišlo na to že informační systém je třeba. Takže pořád stejné " nic nového pod sluncem ".

anonym

bohužel „bořiči mýtů“ by tento velmi pravděpodobně snadno zbořili … co popisujete nemá oporu v reálné fyzice 🙂

je pravdou že zvuk zvonu se šíří jako vlna a možná to evokuje mylný dojem že lze s její pomocí kroupy odmrštit ale 🙂 není tomu tak, tento jev by docela určitě nenastal a kroupy by dál padaly i přímo na střechu zvonice 🙂

anonym

Přání otcem myšlenky. A proč ne?
Fungovalo to asi stejně,jako zapálená svíčka za oknem.Hromnička.

verka

Také se u nás zvonilo. Ale proti bouřce jsem to nikdy neslyšela. To ve vedlejší vesnici neměli zvony?

BIGFOOT

pane dudu v tomto asi máte pravdu.zvony jsou hudbou volající k nebi.

Zdroj: BIGFOOT