bolak

Zažili jste někdy něco nečekaného v divadle? Nějakou náhlou improvizaci herců, nebo naopak něco zvláštního v publiku?

A nebo něco úplně něco jiného..

Prý za komančů, na jednom představení Strakonickýho dudáka, když převeleli soudruha Dubčeka v roce 69 do Turecka, tam něco v místě kde soudruh Švanda říká „Odcházím do turecké země..“ někdo z diváku neustále vykřikoval: „Tak pozdravuj Dubčeka!“, načež strana zareagovala a nařídila text upravit a v dalším představení z úst hlavního představitele již zaznělo: „A odcházím do daleké země..“, načež se opět ze sálu ozvalo: „..tak tam pozdravuj Dubčeka!“ a následné představení už bylo zrušeno.

Máte taky nějakou příhodu z divadla?

Nejlepší odpověď
led

Ano, napríklad
Počas predstavenia vybehne herec na scénu a žiada divákov o prebudenie službukonájúceho hasiča. „Ak by prepáčil toto prebudenie, ale divadlo nám tak trochu horí“ tieto slová zazneli už v kúdole dymu. Nebojte sa, všetko šťastne skončilo, požiar bol uhasený pracovníkmi javiskovou techniky a po chviľke vetrania sa predstavenie dokončilo. No malo to dohru, dotyčný spáč potom žiadal náhradu za poškodenú uniformu (asi sa poškodila pri jeho zobudení, nie pri zásahu,ktorý zaspal.
ešte jednu úsmevnú o požiari v divadle
Predstaviteľovi hlavnej postavy padol ohorok z cigarety na koberec. Začalo dymyť. Službukonajúci hasič sa pripravoval na zásah, ale kým stihol zasiahnúť, herec Ivan Krivosudský, ktorý hral majordóma, vošiel na scénu s podnosom a pohárom vody, postavil sa nad ohnisko, bez mihnutia oka zalial ohorok, zašľapol ho a opäť s kľudom Angličana odišiel. Ozval sa burácajúci aplaus nielen zo sály ale aj zo zákulisia.
Ale nielen požiare prekvapia.
Posledná príhoda Vianoce, snežná víchrica na celom území strednej Europy a herec jednej z hlavných postáv neprišiel, zaviazol v chumelici 200km od divadla. Čo robiť, diváci čakajú. Oznámili im, čo sa stalo a aby neodišli s prázdnym, iný herec, tiež hlavná postava, si zobral scénar s textom a zahral dvojrolu čítajúc text. Veľmi vtipne vyznieval dialog medzi ním a „scénarom“, ešteže to bola komédia.

Skúsený divák napríklad vie, že ak sa herec obráti chrbtom k nemu a začnú sa mu chvieť plecia, niečo nečakané, humorné sa vzadu odohráva.

Další odpovědi
Cenobita

Ano zažil jsem, propojení publika a herců, jen jednou v životě, bylo to zvláštní, nesdělitelné, jako by herci hráli jen pro mne, ale tak to cítil každý v hledišti, jako by hráli jen pro každého.

kelley

Sice jsem to přímo nezažil, ale nečekané to asi bylo hodně… http://brnensky­.denik.cz/neho­dy/divadelni-technik-skocil-v-patek-do-jeviste-pravdepodobne-se-chtel-zabit-20160201.html

Tuzzy

Ve hře Divadelní komedie, která pojednává o životě herců, zákulisí, zkouškách atd. V ději bylo, že herci mnohokrát dokola (ale bylo to vtipné)opakují stejnou repliku, jelikož to stále kazí. Jedna divačka už to psychicky nevydržela a začala zcela vážně a nervózně napomínat herce pokřikem- ať už se to konečně naučí, že by mohli popojet 🙂

anonym

Nechodím, staromódní…

led

kelley, skutočná smrť na javisku, alebo v zákulisí sa, žiaľbohu, stáva. Viem o prípade z Ostravska, smrteľný pracovný úraz, o dvoch z Bratislavy, ale aj o iných nešťastiach v divadelných priestoroch na území bývalého Československa, ale tu tieto tragické príbehy ľudí, nechcem prezentovať. Heslo „divák je prvoradý“ niekedy zachádza do krajnosti a technický personál a herci hrajú aj s úrazom (zlomeninou končatiny), v horúčke, len aby sa predstavenie odohralo.