talka

Závisí pět lidských plemen aspoň částečně na podnebí?

Na severu méně slunce než v tropech.

Nejlepší odpověď
MK44

Nejsem si jist, zda je „lidských plemen“ zrovna pět. Ale pokud nějaká skupina lidí „v době kamenné“ pobývala delší čas v určitých klimatických podmínkách, určitě se to na ní projevilo tak jako na jiných živočišných druzích. Přizpůsobila se. To jest, k prostředí disponovanější jedinci prosperovali, zatímco ti méně „vhodní“ měli míň dětí nebo více hynuli. Určité vlastnosti organismu se tak v populaci posilovaly a jiné mizely.

Pro Inuity je typická silná vrstva podkožního tuku. Obyvatelé And, Tibetu nebo výše položených oblastí východní Afriky mají schopnost lépe přežít v řídkém vzduchu a jejich těla lépe hospodaří s kyslíkem. Tmavá kůže se vyvinula u subsaharských černochů, u Sinhálců (nebo jejich předchůdců?), u obyvatel Nové Guineje a Austrálců. Kožní řasa na očích asiatů mongoloidní skupiny se možná vyvinula za pobytu v prašném pouštním klimatu vnitřní Asie jako ochrana očí.

Lidé se množili a přesouvali do nových oblastí. Aby se projevily nové adaptace, museli by v nové oblasti žít bez přísunu genů odjinud po řadu generací (hádám v řádu desetitisíciletí), takže například Vietnamci mají „šikmé“ oči, ačkoli žijí na jihu u moře. Podobně černoši deportovaní do Severní Ameriky v novověku neztratili za tak krátkou dobu tělesné rysy, které jejich předkové získali v Africe. Ovšem vznikají míšenci a celé smíšené populace.

Další odpovědi
Agneta

Pro Afričany je delší pobyt tady (přes zimu) nezdravý, neboť budou brát vitamín D jen obličejem a rukama, a ty mají pak jako naschvál silný filtr, který prakticky nic nepropustí (pigmentace kůže). Taková černá kůže potřebuje jednoduše mnohem víc času na slunci, než naše.

A pro nás zase platí, že -ale to už každý ví…jak se může v Africe pěkně spálit :DDD

Mimochodem – i ta okolnost, že se začínají v Africe (domorodci) oblékat, je pro ně nezdravá.