závěj, návěj

Jaký je význam slov závěj a návěj. Je tu vůbec nějaký rozdíl?

Nejlepší odpověď
annas

Obě slova jsou synonyma, jak se dá zjistit ze slovníků češtiny. Návěj je starší výraz pro navátou vrstvu. Závěj je rovněž pojmenování pro navátou vrstvu.

Čárlí, jste odborník, když tvrdíte, že návěj a závěj nejsou synonyma?

Další odpovědi
Miroslavst

jediné co mě napadá je to, že závěj je od slova zaváto a návěj od slova naváto.
závěj zavane něco a návěj navaně něco (asi sníh) někam.

anonym

Závěj-ZAváto,ZAfouká­no,návěj naváto......
A tomu kdo ten sníh musí uklidit, to asi bude
jedno.Od jisté doby už vím,proč se u starých
horských chalup otevírají vchod.dveře dovnitř.

čárlí

Rozdíl tu je, není to synonymum. Ale v praktickém důsledku není rozdíl žádný – vždy je to vrstva navátého materiálu. Závěj vzniká v závětří (např. za zásněžkou u silnice), závěj vznikne na návětrném místě. Sněhové jazyky jsou závějí.

Zdroj: mojehlava.cz