Dodopolasek

Zastupování při výslechu na policii neadvokátem, lze to?

Je možné, aby měl svědek u výslechu na policii, kdy je předvolán jako svědek (případně účastník dopravní nehody) svého zástupce, který bude dbát hájení jeho práv a to v případě, kdy tento člověk není advokát ani notář a nic podobného? Myslím podobnou situaci jak to jde u správních věcí, kdy jsem viděl např. i zastupování přímo u soudních přelíčení.
Doplňuji:
Inu ve správním řízení je to jasné, ale co u policie? Tam to prý nejde. NEbo tedy lépe řečeno není na to nárok.

Nejlepší odpověď
Miroslavst

Samozřejmě, že je to možné. Sám jsem zastupoval svého švagra při správním řízení.

Nechat se zastupovat při řízení je možné na základě udělení plné moci nebo prohlášením do protokolu. Můžete se nechat zastupovat kýmkoli, tedy tím, kdo má právní způsobilost (plnoletý, svéprávný). Jen v zákonem stanovených případech je nutný advokát-zástupce zapsaný v advokátní komoře. Ve správním řízení však je možné se nechat zastupovat kýmkoli viz. výše.

Pokud vystupujete jako svědek u policie, je zřejmé, že policie chce vyslechnout přímo vás a vaší povinností je mluvit pravdu. Chtějí vědět podrobnosti, které by váš zástupce těžko mohl zodpovědět. Jakmile se však dostanete do role obviněného, máte nárok na obhájce. Nyní bych však spekuloval, zda vás může zastupovat kdokoli. Ale i u soudu pokud se chcete hájit sám, máte zřejmě právo na zástupce jak je uvedeno dříve.

Další odpovědi
GangstaHelper

Pokud jde o výslech, tak mě teda selský rozum říká, že je jasné, že když mají vyslýchat někoho, tak to za něj nemůže jít odříkat někdo jiny a pak se za něj i podepsat… Prostě mi to připadá, že by nebyla pak splněna podstata výslechu.

Ale třeba mou teorii ještě Standa vyvrátí a budu se divit :]

A Miroslav svoji odpověď zrovna upravil (než jsem já mou odeslal) a myslí si totéž.

standa

Podstata už byla řečena…, takže jen dodávám, že je nutné rozlišit dva základní úkony:

  1. podání vysvětlení (=výslech na Polici)
  2. zastupování účastníka před nebo v rámci trestního řízení

ad a) při „podání vysvětlení“ na Polici ČR nemůže být osoba, podávající toto vysvětlení nikým zastoupena

  • připomínám však právo této osoby ve vybraných případech nevypovídat

§ 61/3 zák. č. 273/2008 Sb. o policii
„Osoba může vysvětlení odepřít pouze, pokud by jím sobě nebo osobě blízké způsobila nebezpečí trestního stíhání nebo nebezpečí postihu za správní delikt.“

ad b)
samozřejmě, že lze využít služeb advokátů (nikoli neadvokátů), kteří mají právo být přítomni jakémukoli úkonu, souvisejícímu s danou věcí, zejména pak mají právo být přítomni podání vysvětlení či svědectví osob, které zastupují, před orgány činnými v trest.řízení