ToKiPl

Může spoluvlastník ideální poloviny dvou rodinných domů nechal vložit na LV zástavní právo bez vědomí spoluvlastníka?

Je možné,aby spoluvlastník ideální poloviny dvou rodinych domů se dvěma popisnými čísly, ale jedním LV, nechal vložit na LV zástavní právo banky bez vědomí druhého spoluvlastníka? Děkuji za odpověď
Doplňuji:
Děkuji Vám za odpověď a jen pro doplnění:
O tom, že na LV je zástavní právo exekutorské k zajištění pohledávky banky pro dluh spoluvlastníka druhého domu a exekuční příkaz k prodeji nemovitosti k ideální 1/2 jsem se dozvěděla až jsem dělala stavební úpravy na RD, který obývám se svoji rodinou a potřebovala jsem výpis z Katastru nemovitosti.
Poté jsem volala exekutorovi a ten mně na moji žádost zaslal dva dopisy – o nařízeném zástavním právu exekutorském a o exekučním příkazu k prodeji nemovitosti k 1/2.
Exekutor mě ani neinformoval o příchodu znalce a který bez mého vědomí odhadl dva RD jako jeden celek, i když dům, ve které bydlím jsem si na svoje náklady zrekonstruovala.
V dražbě jsme chtěli druhou 1/2 koupit, bohužel spoluvlastník dražbu zmařil tím, že požádal o insolvenci, protože věřitelů mají víc.
Insolvenční správce se mnou nekomunikuje, protože prý se mně spoluvlastníkovo oddlužení netýká. Přitom banka, jako zajištěný věřitel trvá na prodeji 1/2.
Na jedné straně mě úřady potřebují, aby zvýšili cenu 1/2 nemovitosti, která pokryje co nejvíce věřitelů. Na druhé straně tvrdí, že se mě insolvence spoluvlastníka netýká.
Podotýkám, že při prodeji ideální 1/2, může nový majitel používat moji koupelnu, i když oba RD mají samostatné vchody a čísla popisná (na LV je pořád polovina ze všeho)
Tak mně to moje hlava nějak nebere.
Děkuji vám za odpovědi

Nejlepší odpověď
zzzlatokopka

Pokud jde o exekuci tak exekutor zabaví třeba i jednu setinu, on ji ze zákona blokovat musí.

Je rozdíl zástava a exekuce, to jsou dvě naprosto jiné věci.
Doplňuji:
Tu druhou polovinu si odkupte, nebo sežeňte něko, kdo si ji koupí (jakože ji koupíte vy) máte předkupní právo.

Další odpovědi
Zaibatsu

V žádnym případě, katastr to nezapíše bez vědomí všech vlastníků. Pokud by se o to pokusil, katastr z moci úřední odešle informaci všem vlastníkům o tom, že eviduje žádost o změnu. Ta žádost musí být s ověřeným podpisem. Navíc nevím, jak moc je tenhle plán reálný, pro banku zástava na ideální polovině má malou hodnotu.
Doplňuji:
Co se týče exekuce, tak způsob jejího vymáhání samozřejmě nemůže být na vůli spoluvlastníka. Co se týče insolvence, tak pokud bude povoleno oddlužení, zřejmě dojde k tomu, že se bude rozprodávat majetek dlužníka. Abyste to nepropásla, můžete koukat na justice.cz, kde zadáte do položky insolvenční rejstřík jméno dlužníka (spoluvlastníka). V insolvenčním řízení se totiž zveřejňuje a i doručuje právě tímto rejstříkem.

Při schůzi věřitelů projednávané před soudem pak soud rozhoduje o způsobu řešení úpadku. Na této schůzi můžete kontaktovat věřitele, kteří mohou povolit správci prodat věc ve vlastnictví dlužníka mimo dražbu. Dle zákona 26/2000 Sb. ust. §§ 47 anásl. se dražby můžete účastnit a nejste pak vázána nejnižším příhozem. Úspěšně pak vydražíte, pokud bude váš příhoz alespoň ve výši nejnižšího příhozu jiného dražitele za předpokladu, že mu nesvědčí předkupní právo.

arygnoc

logicky vyznieva, že nie.

skúste si zistiť, či je možné súdne napadnúť rozhodnnutie banky o postúpenie pohľadávky exekútorovi pre jej chybu už pri poskytnutí úveru, v ktorej sa ručilo nemovitosťou (jej ideálnou 1/2) – pretože TAM vznikla chyba, banka takúto zástavu bez vášho súhlasu NEMALA/NESMELA prijať a banka konala protiprávne. teda treba podať žalobu na banku a na majiteľa druhej polovice trestné oznámenie na podvod – pretože pravdepodobne banku uviedol do omylu (ohľadne vlastníctva).
žiadajte súd i o predbežné opatrenie – po/zastavenie exekúcie.

najlepšie vám ale s touto ideou (alebo i lepšou) poradí právnik.

;-Q

Pepa25

Ach jo, to je zase otázka … ☹ Doplnění úplně mění její smysl. To zástavní právo tam nenechal vložit spoluvlastník bez vědomí toho druhého, ale vložil ho tam sám exekutor proti vůli toho postiženého spoluvlastníka!
K tomu zbytku: od začátku je blbě, že domy se dvěma č.p. (opravdu?) jsou na jednom LV jako podílové spoluvlastnictví, ale teď pozdě bycha honit.

zzzlatokopka

Banka může vzít i podíl do zástavy. Vemte si třeba podíl v bytovém domě, tam je třeba 100 vlastníků.

zzzlatokopka

Zákon říká, že exekutor má povinnost druhého vlastníka o exekuci informovat, ale pokud to exekutor neudělá, tak mu zákon žádnou sankci nehrozí:-(((