Cindy

Zásada obsahu před formou

Co znamená zásada obsahu před formou?napadá Vás nějaký příklad?

Nejlepší odpověď
1popelka1

Literární dílo má svůj obsah a svou formu. O literární tvorbě platí, že obsah ovlivňuje formu díla a formě ovlivňuje obsah, neexistuje obsah bez formy a forma bez obsahu. Jednota obsahu a formy je podmínkou dokonalosti uměleckého díla.
obsah díla – skutečnosti, představy, ideje, o nichž dílo vypovídá; obraz úseku života, který autor určitým způsobem zobrazil a pojal; celý obraz života v díle se všemi vykreslenými podrobnostmi
forma díla – způsob, jakým je obsah vyjádřen, prostředky, kterých autor užije k vyjádření obsahu
http://www.vol­ny.cz/mirek.spi­der/matur/Teo­rie.htm

Doplňuji:
A teď jsem si všimla, že se jedná o legislativu a vy mi klidně dáváte palce!!:)
Omlouvám se za špatnou odpověď, bohužel odpověď nejde smazat.
Forma v legislativě – snad ústní a písemná

Další odpovědi
annas

Popelko, využila jsem Vašeho upozornění a odpověď smazala. Rovněž jsem si nevšimla rubriky, jen jsem dodala něco k Vaší odpovědi.

V oblasti literatury byla Vaše odpověď správná. Jenže ani jedna z nás si nepřečetla kategorii pro zařazení otázky.

standa

Napadá mě tento nejspíš čistě teoretický příklad:

OBSAH
směnka se všemi údaji dle směnečného zákona

FORMA
papírový sáček od svačiny

Zákon nestanoví jakou FORMOU (na jakém papíru ap.) má být vystavena směnka.

Pokud budou na tom zmiňovaném sáčku od svačiny ručně napsány všechny zákonem předepsané náležitosti, včetně potřebných podpisů, tak takovýto sáček od svačiny i soud bude považovat za právoplatnou směnku a tudíž ´zvítězí´ zásada OBSAHU NAD FORMOU 🙂

1popelka1

Ještě mě napadlo, že se tazatel třeba spletl (nebo klikl na první kategorii, co ho napadlo, jak se tu už stalo) a zadal kategorii špatně. Ale to nám Anonym už nepoví.

Možná by stačilo, kdyby admin změnil u otázky zařazení kategorie na správnou.

Annas, Vaší původní odpovědi jsem si všimla, lépe bych to nenapsala:)