Toruk

Žáruvzdorný materiál

Sháním žáruvzdorný materiál, nejlépe lehčí, který se dá snadno opracovávat. Dříve byl k dispozici Azbest, ale prý už se nevyrábí, kvůli zdrav. závadnosti. Může být i 2-složková hmota, vyžadující tuhnutí. Díky.
Doplňuji:
cukrar: je to do prototypu, který využívá energii žáru k vlastnímu pohonu… Jde tam o převodovou skříňku, jejíž soukolí je třeba chránit před vnější teplotou cca 300°C. Chlazení vzduchem je nereálné a kapalinou komplikované. Skříňka má rozměry 5×5×3 cm. Předpokládám, že plášť by mohl mít stěnu o tloušťce cca 5mm. Izolační materiál by neměl být moc drahý.

Nejlepší odpověď
kropitko

Umělá minerální vlákna (MMMF) nazývaná též umělá minerální sklovitá vlákna (MMVF) se vyrábějí tavením příslušného materiálu. Tvoří dlouhá vlákna válcového tvaru s hladkým (sklovitým) povrchem.

Vzhledem ke svým vlastnostem se používají jako tepelné a zvukové izolační materiály prakticky ve všech budovách i průmyslových halách, v současné době i jako náhrada za azbestové materiály.
Tak se ještě koukněte sem, používají to na izolaci ohnišť,pecí apod
http://www.gre­na.cz/r547-cz-zaruvzdorne-a-izolacni-materialy

Zdroj: http://archiv­.azbest.cz/in­dex.php?page=3

Další odpovědi
mosoj

Výrobky s přídavkem azbestu se nejen nevyrábí ale jsou zakázané.
Při opracovávání hmoty obsahující azbest si zaděláváte sobě a ostatním přítomným na rakovinu plic a hrtanu. Azbest byl nahrazen
skelným vláknem.

Nejsem zcela předvědčen, že se Vám podaří nějakým běžně dostupným izolačním materiálem tepelně odstínit teplotu 300 oC izolační vrstvou, tloušťky do 5 mmm bez odvodu tepla.

vagra

Snad nějaká žáruvzdorná keramika?
Nebo-pohliníkovaná aramidová tkanina,ze které se vyrábějí slévárénské ochranné prostředky?
Šamot?

Miroslavst

Dá se azbest sehnat na sběrném dvoře, kde se vyhazuje. Záleží na velikosti desky, ale většinou se dá sehnat i 1×1m

cukrar

Toruk, zkuste nastínit k čemu to má být a jak hodně žáruvzdorný?
Na jakou teplotu?
Doplňuji:
Toruku, ještě jednou se zeptám mezi šikovnými, ale potřebuji vědět: izolant má být 5 mm silný a z jedné strany je 300°C a z druhé- kolik °C?