Džanička

Jak se správně stanoví délka záruční doby při reklamaci žehličky?

Minulý rok v červnu jsem si koupila novou žehličku se zárukou na dva roky.. Jenže letos asi před dvěma měsíci jsem jí odnesla k reklamaci a asi po měsíci jsem dostala novou.. Když jsem si jí doma vyzkoušela tak jsem si nechala potvrdit záruční list, ale na něj mi dali datum jako na té první, tedy opět červen 2013.. Ale to už na ní nebude záruka dva roky, když jsem jí dostala jako novou před dvěma měsíci.. Je to tak správně, nebo mi to potvrdili špatně a správně by to mělo být až do října 2016. Poraďte mi, protože tahle už zase nefunguje a jdu jí opět reklamovat, tak kdybych náhodou zase dostala novou, abych věděla čím se hájit..
Doplňuji:
Díky, přesně tak jsem to měla na mysli, jen jsem si to neuvědomila když jsem záruku nechala potvrdit.. Ale pokud mi žehličku nevymění, ale opraví, dá se něco dělat s tou potvrzenou zárukou, když mi to špatně napsali? Protože takhle jí mám už jen na půl roku.. :/

Odpovědi
anonym

Zkuste se zeptat,jestli nemají jinou žehličku ve stejné ceně,eventuelně za příplatek.

gecco

Je to tak ŠPATNĚ…
😉
Kdyby se jednalo jen o opravu, pak se záruka jen prodlouží o dobu, po niž byla věc v opravě.
Ale – po výměně věci za novou začíná běžet ´nová´ záruční doba – tedy od převzetí vyměněné žehličky opět dva roky.
Pokud ti ji opět vymění, nenech se odbýt (NOZ).
😉

Doplňuji:
OPRAVA – omlouvám se za dezinformaci…

Pro zboží zakoupené v roce 2013 (nějak jsem to ´přehlédl´) platí podmínky, které platily při prodeji – tedy prodejce v tomto případě postupoval správně.

Džanička

Takže už dvouletá záruka na žehličku není? To bych si musela koupit úplně novou, abych měla zase záruku na dva roky, nebo jak.. Mám v tom trošku guláš..

gecco

😉
Pro koupě uzavřené před 1.1.2014 platí původní OZ, takže na výrobek (bez ohledu na jeho případnou záruční výměnu) platí dvouletá záruční doba od data prodeje. Tato záruka se, případně, jen prodlužuje o dobu, kdy bylo zboží v záruční opravě.
Pro koupě po 1.1.2014 platí pravidla jiná – v případě opravy se záruka také o dobu opravy prodlužuje, ale po výměně vadného zboží vrámci záruky za nové začíná tato záruční doba běžet znovu, od data výměny (převzetí nového zboží zákazníkem).
___
Takže nyní – reklamuj vadnou žehličku, záruku na ni máš do června 2015 (bez ohledu na výměnu). Pokud by se táž závada objevila ještě jednou, máš právo (do toho června) na odstoupení od kupní smlouvy.
V případě koupě žehličky nové, platí NOZ a tedy to, co jsem napsal v odpovědi původně.

gecco

Viz mé Doplnění – bohužel pro tebe prodejce postupoval správně, NOZ platí až od 1.1.2014.
Ještě jednou se omlouvám za předchodí dezinformaci.