Martin1001

žárovkou kterou prochází odpor- fyzika

Žárovkou, která má odpor 80 ohmů může procházet maximálně dovolený proud 250mA. V elektrickém obvodu je zapojeno 10 stejných žárovek za sebou. Nepřekročí proud v obvod maximální dovolenou hodnotu, když obvod připojíme ke zdroji o napětí 230V?
Prosím o nejrychlejší odpověď, ale s odůvodněním.

Nejlepší odpověď
autacek

Źe by domácí úkol ?

Domnívám se, že překročí, 80 ohmů x 10 tj 800 ohmů, při 230 V = 66.125 Wattů, tj. 287,5 mA, což je víc než 250mA ;)

Vzorečky si k tomu dohledej sám 😛

Další odpovědi
Pepa88

I = U/R
I = 230 / 800
I = 0,2875 A = 287,5 mA

Takže překročí :)

mosoj

Výsledek je správný, ale ty waty k výpočtu nepotřebuješ.

  1. R = 10 × 80 = 800 ohm
  2. U = 230 V
  3. I = U/R= 230/800= 0,287 A = 287 mA

Je třeba dosazovat ve správných jednotkách A, V, Ohmy

quentos

Vyšlo mi to stejně jako Auťáčkovi, takže se zjevně domnívá správně. Jde o jednoduchou aplikaci Ohmova zákona – když jsem to zvládl i já, který z fyziky v maturitním ročníku málem propadl, zvládnete to taky.