cmada

Zapření dítěte v dědictví

Dobrý den.před měsícem mi zemřel otec.Manželku něměl.měl 4 děti.je možné že by mě zapřeli v dědictví?s otcem sem se předtím 24 let neviděl.poslední 2 roky jsme spolu byli v kontaktu několikrát sem ho i navštívil.je možné aby mě bratr co zřizoval pohřeb u notáře zapřel?a tudíž bych byl vyloučen z dědictví?
Doplňuji:
závěť sepsanou neměl.jde o dědění dle zákona

Nejlepší odpověď
anonym

Pokud tě tvůj otec vydědil, je možné, že jsi z dědictví vyloučen (viz – http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Vy­dědění ).
Není ale možné, aby tě bratr „zapřel“.
Kontaktuj onoho notáře a zjistíš, na čem jsi.
Doplňuji:
Vydědění a závěť nejsou totéž.
Pokud tě ale otec právoplatně nevydědil, jsi neopominutelný dě­dic.

Další odpovědi
Drap

Samozřejmě to možné je, ale myslím, že notář získává informace nejenom od pozůstalých. Pokud se však domníváš, že se tak stalo, není nic jednoduššího, než se u notáře přihlásit sám.

marci1

Myslím si, že notář si tyto informace zjišťuje nejen od pozůstalých, kteří s ním byli v bližším kontaktu. Navštivte notáře a ověřte si to. Vyloučen z dědictví byste byl pouze v případě, že by Vás otec vydědil a to nelze bez vážného důvodu.

anonym

Ta pravděpodobnost je velmi malá, protože ostatní pozůstalí by z toho měli hodně nepříjemností. Běžná je doba vyřizování pozůstalosti asi 3 měsíce od pohřbu (není bezdůvodná, pozůstalým se dává čas, aby se vypořádali se ztrátou blízké osoby). Dala bych tomu ještě alespoň 6 týdnů a potom někoho z rodiny kontaktovala a zeptala se, kdy se bude pozůstalost projednávat.
Pokud otec sepsal závěť, tak by Tě mohl vydědit, k tomu ale musí být závažné důvody určené zákonem. Zbytečně bych se zatím netrápila možností, že se Tě ostatní příbuzní snaží připravit o dědictví. Dej tomu ještě čas.

rigormortis

http://obcansky­zakonik.justi­ce.cz/dedicke-pravo/konkretni-zmeny/pravo-na-povinny-dil-a-nepominutelny-dedic/
Vydědit lze pouze v případě, že je spáchán dědicem trestný čin vůči dané osobě. Jinak je možné v přímé dědické linii manipulovat v závěti maximálně s půlkou majetku.
http://obcansky­zakonik.justi­ce.cz/dedicke-pravo/konkretni-zmeny/vydedeni/
Takže pokud vám bratr zapřel (neřekl) o dědictví tak vám nezapřel právo na něj.
Kontaktujte notáře u kterého bylo dědictví projednáváno, zajděte na úřad se poptat.
http://obcansky­zakonik.justi­ce.cz/dedicke-pravo/

cmada

děkuji za odpovědi