Započítává se evidence na ÚP do výpočtu důchodu?

Nejlepší odpověď
quentos

http://www.fi­nance.cz/zpra­vy/finance/382404-vypocet-duchodu-pri-evidenci-na-uradu-prace/

Další odpovědi
suaeda

Ano, ale z hlediska finanční částky (to co jsem viděl u jiných) je to zanedbatelné. Samozřejmě důležité je také to, že se doba kdy jsme zaevidovaní na ÚP započítává do odpracovaných let.

ivzez

Z doba evidence na ÚP se do odpracovaných let vždy započítává doba, po niž měl uchazeč nárok na podporu, z ostatních dob evidence se započtou maximálně 3 roky.

Doba evidence na ÚP sezahrnuje do tzv. vyloučených dob (podobně jako nemoc, doba péče o dítě do 4 let věku apod.), takže se negativně nepromítne do výpočtu důchodu (= nerozmělní příjmy, takže nesníží vyměřovací základ).

Pro uchazeče, který v předdůchodovém věku nemůže dlouho najít práci může být po zmíněných 3 letech rozumné (samozřejmě pokud si to může dovolit) se přihlásit k dobrovolnému důchodovému pojištění a sám si je po nějakou dobu platit (maximálně lze takto platit 10 let).

Přesné informace získáte na místně příslušné OSSZ. Podle mých zkušeností bývají pracovnice vstřícné a pomohou jak s doklady potřebnými pro přiznání důchodu, tak s předběžným výpočtem i se stanovením data odchodu do důchodu (ne vždy je výhodné o důchod požádat vode dne dosažení důchodového věku).