ltecko

Zapeklitá otázka z fyziky.

Do Arktické oblasti dopadl meteorit rychlostí 20m/s. Dopadl na ledovec s teplotou 0°C a hmotností 1 000 000 tun. K roztátí 1kg ledu je nutné 334KJ. Po dopadu celý ledovec roztál a vypařil se i meteorit. Na vypaření meteoritu se spotřebovala 0,000001 jeho pohybové energie. Jaká byla hmotnost meteoritu???

Už si s tím lámu hlavu asi hodinu, má někde nápad?

Odpovědi
Fyzik

ze vzorce kinetické energie: m=2 * Ekin / v2;
soupis energií: Ekin = El + Em;
výpočet energie pro vypaření ledu: El = ml * lt;
výpočet energie pro vypaření meteoritu: Em = El * 0,000001 / 0,999999;

celkový vzorec je tedy: 2mllt*(1 + 0,000001/0,999999) / v2 = 8,35E+11 kg,
kde m = hmotnost meteoritu, Ekin = kinetická energie, v = rychlost meteoritu, El= energie pro vypaření ledu, Em = energie pro vypaření meteoritu, ml = hmotnost ledu, lt = měrné skupenské teplo tání ledu.

RedC22

Vyšlo mo to stejně jako Fyzikovi (tedy, až na ten detail, že zapomněl výsledek vynásobit tou dvojkou na začátku).
Oba jsem ale počítali s jedním předpokladem, který podle mě určitě není samozřejmý: že se všechna kinetická energie použila pouze na vypaření meteoritu a roztání vody.

http://www.ima­gehosting.cz/?v=scan1­21028.gif