Když se kuře vylíhne z vajíčka za 21 dní, jak dlouho to bude trvat, bude-li líheň umístěna v kosmické lodi atd.?

Předpokládejme, že líheň je umístěna v kosmické lodi pohybující se vzhledem k Zemi rychlostí v = 0,994c. Jakou dobu vylíhnutí kuřete zjistí v tomto případě a) kosmonaut na lodi, b) pozorovatel na Zemi?

Odpovědi
Kepler

Pro pozorovatele na lodi se vylíhne v normálním termínu. Na Zemi mezitím uběhne možná pár let. Dalo by se to přesně spočítat podle teorie relativity a vzorce pro dilataci času, ale zrovna v neděli a při degustaci šedé rulandy se mi moc nechce.

luckykubrt

Kepler: Ve vesmíru se ale údajně stárne pomaleji. Tak kdo ví jestli by i to kuře se nevylíhlo ve vajíčku později. A pozorovatel ze Země by to vůbec nezpozoroval. :D

Kepler

V lodi o rychlosti blížící se významně rychlosti světla subjektivně stárneš stejně rychle. Ale když při té rychlosti strávíš třeba 10 let a vrátíš se na Zemi, tak zjistíš že tam mezitím uplynulo třeba několik staletí. Teoretický pozorovatel ze Země (jako že je to nesmysl) by veškeré děje probíhající na lodi vnímal nesmírně zpomaleně.