reika

Zápach ze zelí obtěžuje sousedy. Mohou se nějak bránit?

Dobrý den. Sousedka si dala do sklepa kysané zelí v soudku a pořád otevírá ventilačky. Bydlím v přízemí, i když máme dům zateplený, tak hned se mi byt ochladí. Když ventilačky zavřu, je na chodbě zápach ze zelí. Domluvit se s ní nedá, prý to nemá kam dát. Mohu se proti tomu nějak bránit? Přece nebudu doplácet za teplo kvůli jejímu zelí. Díky za odpovědi. Mám družstevní byt.

Nejlepší odpověď
Bednaricek

Dobrý den, jste v pronájmu? Pokud ano, pak můžete pronajímatele žádat žalobou aby vám zajistil plný a nerušený výkon práv spojený s užíváním bytu, což je dlouhá a nespolehlivá cesta k nápravě. Zkrátka právo nemůže vyřešti chování a ohleduplnost lidí… ;- ) Obávám se, že v podobném případě Vaši stížnost nikdo řešit nebude. Nezlobte se na mě, ale je to naprostá blbost ;- ) Hezký zbytek dne.

Další odpovědi
dubraro

Nejschůdnější cestou je domluva, kompromis. Ano, můžete na to vynaložit spoustu úsilí a dohnat to až k soudu. Ale co vlastně chcete žalovat? To že má někdo ve sklepě potraviny? To je normální užívání bytu. Co dál? Zápach? Jak ho změříte a dokážete že překračuje obvyklou míru? To je všechno mnohem obtížnější než domluva.
BTW myslím že se jí zelí zkazilo. „Zdravé“ kysané zelí nijak zvlášť nepáchne.

Cenobita

Jediná možnost je jít na to nepřímo, vysvětlit ji skrz majitele nebo Společenství, že v topné sezóně plýtvá teplem když otevírá ventilačky, tím zvyšuje náklady na vytápění celému domu (na to slyší všichni), a to by ji měl majitel nebo společenství vlastníků rázně zatrhnout. Bohužel pak bude na chodbě ten smrad, ale ten bude vadit i ostatním nájemníkům, takže se mohou na společné schůzi k tomuto postavit společně a vyzvat ji ať neobtěžuje dům, Jinak jedna partaj většinou nic nezmůže, musí to být společná vůle.

anonym

Je mi divné,že kysané zelí páchne,tohle se mi za roiky nakládání nestalo.
Jedinou alternativou zůstává domluva se sousedkou.

yuko

S nekterymi sousedy byva tezka domluva. Ale vzpominam si na babicku, ta ale bydlela v cihlovem dome v prizemi, stejne jako jeji sousedka. Sklepy byly velke a studene. Jeden byl spolecny, byla to pradelna. A tam mela sousedka kysele zeli. A vzdy, kdyz jsem sla pro neco do sklepa, tajne jsem si vzala. Mnam. Mozna, kdybyste to jeji zeli ochutnala, tak by Vam i prestalo smrdet.
A nebo se ji zeptejte : „Dala byste mi ochutnat to Vase zeli?“ Ona Vas s radosti vezme do sklepa, da ochutnat, Vy ji ho pochvalite a nebo ne, to zalezi a dodate: „Skoda, ze tak smrdi.“ Treba ji to dojde. Fakt to chce pozvat ji treba na kafe a povykladat si o tom. Budte rada, ze ma ve sklepe zeli a ne plny byt kocek. To by teprve byla vune. A jak rikal muj otec: „Kdyz nejde o zivot, tak jde o hovno.“

Zdroj: http://www.you­tube.com/watch?v=TSGqjCn­ZKms

bububabu

Máme něco podobného, sousedka často dělá silnou česnečku a zbytky vlije do záchoda a nám pak neskutečně smrdí celá koupelna, nenapadlo by mě si jít proto ztěžovat, ale chápu že váš problém může být horší..Můj tatínek měl vždycky zelí v bytě ve špajzce a v pohodě, takže výmluva že paní nemůže mít zelí v bytě se mi zdá dost divná, je to zase všechno jen a jen o dobré vůli…

Jirka 123j

Dobrý den, řeším stejný problém 😕. Zajímalo by mě jak jste to vyřešila??? 😉Podle mě je to totiž výroba a ne uskladnění. Děkuji za odpověd.

anonym

Jsou lidi, co jim páchne všechno ( česnek, cibule ocet, různé pachy od zvířat )a s takovými se nedomluvíš.
Hlavně obyvatelé měst, když se přistěhují na vesnici, tak to je peklo.Nějak nemohou pochopit, že na vesnici se vždycky chovalo zvířectvo a to buď všelijak páchne a nebo dělá rámus ( husí, kachní kejhání a dokonce si pražáci stěžovali že je kohout budí ze spaní a že slepice kdáčoou).
Zlatí vesničani, tam to NIKDY NIKOMU nevadilo.

reika

Takže nakonec ta nesnesitelná jsem já?

Cenobita

No tak je to vždy, když člověku něco vadí, ozve se, postěžuje si, je špatný. Ostatním se to teoretizuje, když ten smrad nemusí čichat. Někteří lidé se chovají jako když si svět koupili.

anonym

Pokud vám vadí zápach ze zelí a ostatním nevadí, tak asi máte pravdu.
A ještě jinak.Má to prvním rokem nebo je to už kolikátý rok?
A pokud to má už po několik roků, tak před tím Vám to nevadilo? A co Vám vadí víc, únik tepla nebo smrad ze zelí?
Pokud je to únik tepla, tak ji řekněte ať okno neotvírá a nechá ten smrad ve sklepě.A pokud Vám vadí smrad, tak jste zhýčkaná městem.

Dochy

A co s tím zelím dělá? Ty 2 týdny než uzraje se snad daj vydržet a pak je snad neprodyšně zadeklovaný.

reika

Nechává ho pořád ve sklepě, jen si z něho odebírá…

Dochy

Ale právě na zelí bejvaj soudky že je to zelí neprodyšně uzavřený aby se nekazilo. Právě pak nechápu co tam může ještě smrdět…