HZK

Zánět v uchu – „vyfoukat“ fénem nebo jen nahřívat?

Před pár dny mě při smrkání zalehlo ucho, obvodka řekla že je to nějaký malý zánět. Samozřejmě mi dala antibiotika, což mě sere nejvíc, pořád od sebe něco cpát.
Ovšem.....napadlo mě, když na záněty funguje teplo, zkusím to i do ucha.
Proto by mě zajímalo. Mám ucho nahřívat fénem či jen „vaškem“ nebo je to blbost? Vaše zkušenosti a postřehy?

Nejlepší odpověď
pusinka50

Antibiotika by měly zabrat a dojez je všechny, jinak by to nemělo ten účel. Nevím, co je „Vašek“. Když mi bolelo ucho, matka namočila kus vaty do vodky a omotala mi celé ucho zvenčí, nikoliv přímo do ucha a na ucho, jen kolem ucha. Upevnilo se to kolem hlavy šátkem. Takhle asi 3× denně. Za 2–3 dny bylo po problému.

Další odpovědi
huxa

Fagocytům pomáhá mírně zvýšená teplota, tudíž ti bude stačit ležet v teple, pít teplý čaj, kafé, které obsahují kofein, který ti také zvýší o něco teplotu těla.
Vyfoukávání fénem je přímo hloupost. Nahřívání můžeš zkusit, ale rozhodně pouze v malé míře a raději se jen držet v teple-nechodit ven.
Jestliže jsi nebyl někde na průvanu, popř. se ti něco vážnějšího nestalo a byl jsi ještě předtím nachcípaný (říkáš, že jsi smrkal-měl rýmu), je velmi pravděpodobné, že zánětem tvé tělo reagovalo na nějakou cizí částici-vir, bakterii či jiné parazity, tudíž nasazení antibiotik přichází v úvahu a je velká pravděpodobnost, že ti velmi pomůžou a za týden budeš naprosto v pohodě.

marci1

Já bych si ucho zahřívala termoforem naplněným teplejší vodou. Můžete si u toho lehnout a odpočívat. 🙂

mosoj

No jo. To se dělalo dříve a blbě. Zánět jedině chladit !!!!!
Doplňuji:
Pro taky odborníky.
Studený obklad není průvan !!!!!

http://nemoci­.vitalion.cz/za­net-zvukovodu/

petra15

Urizni si kousek z cesneku a zaved do ucha---a uvidis ten zázrak, a nechat klidne hodinu.

anonym

Podle mého bys měl ´pojídat´ antibiotika a v klidu ležet – jakýkoli průvan, byť i teplý, považuju za spíše škodlivý.
Drž ucho v teple – a sebe v klidu.
😉

huxa

mosoj-zánět je vlastně druh obrany organismu, občas může být bezúčelný-způsoben nějakým traumatem, jako popálenina, zlomenina, apod., tento by se něměl podporovat a spíše tedy chladit. Poté jsou ale záněty účelné, opodstatněné nějakým záškodníkem v těle a tyto bys měl podporovat-mírně zahřívat, např. způsobem, který radí pusinka.

vlasecc

Záněty v uchu mohou být různé, prohlédnout by to měl ale lékař ORL!
Ušní doktor tak může navrhnout léčbu neinvazivní, v případě akutního zánětu léčbu invazivní (malý chirurgický zákrok – tzv. propíchnutí ucha). Samotný zánět (lehčí, neakutní) lze mírnit chladným obkladem – nesmí být nic foukavého!! Pokud zánět odezní a bolesti pominou, je vše OK.
Ale jestliže se bolest stupňuje a začíná být tepavá a nesnesitelná, je třeba konat!! Tedy jít na ORL kliniku, tam lékař propíchne nadmutý vnitroušní edém (otok) aby tak zabránil poškozování vnitřního ucha, po zákroku pak nasadí antibiotikum, které je ale nutno dobrat celé. „Cpát se stále něčím“ je pořád lepší, než přijít o sluch, třebaže jen v jednom uchu.
Naopak teplem lze přispět k mírnění teprve začínajícího lehčího zánětu či pocitu slabší bolestivosti středního ucha.