Avatar uživatele
Registrovaný

Zaměstnavatel plánuje 18ti směnný provoz.Je povinen mi umožnit každý 2 víkend volný,když mám na víkend děti po rozvodu?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Registrovaný

dle ZP §241 musí zaměstnavatel při zařazování zaměstnanců do služeb přihlížet k potřebám zaměstnanců pečující o dítě. Kdyby se chtěli hádat, tak je zde pečující o dítě a nikoliv zmínka o tom, zda-li dítě má v péči jeden nebo druhý rodič, neboť toto vymezuje zákon o rodině, kdy při péči o dítě máte stejná práva jako vaše bývalá.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele

Tazatel měl zřejmě na mysli nepřetržitý provoz s cyklem po 18 směnách. (druhý výklad směny po 18 hod. by byl v kolizi se ZP).
Jednak je každý kalendářní týden nárok na nejméně 1,5 dne volna a kromě toho plánování směn má být natolik flexibilní a s rezervou, aby umožnilo nejen operativní změnu při nemoci, ale i volno pro návštěvu lékaře nebo rodinné potřeby zaměstnance (tedy i péči o nezletilé děti).


Avatar uživatele
Zlatý

Ty brďo 18ti směnný provoz ? Kolik hodin má u vašeho zaměstnavatele jeden den ?

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Právo a zákony

Zlatý Drap 1814
Zlatý standa 1247
Stříbrný ivzez 668
Zlatý mosoj 658
Zlatý gecco 480
Zlatý led 453
Zlatý zzzzz 450
Zlatý Michal Kole 436
Zlatý marci1 389
Zlatý arygnoc 385

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.