alena1

zamestnavatel neplati

Dobry den,chtěla bych se zeptat,přitel je v PID,děla u zaměstnavatele kterej ma dalši 5-lidi ktere jsou hlášeni na UP,dělaj na černo,neplati ani zdrav.pojištěni ani soc.pojištěni,ted přitelovi nezaplatil za dva měsice,kam se máme obratit nebo co máme dělat,moc děkuji,
Doplňuji:
smlouvu máj všichni že dělaj jen podle potřeby přiklad 5-krat v měsici,ale všichni máj tak 200-hodin měsičně,

Nejlepší odpověď
anonym

Dobrý den. Nějak nejsem s to, rozklíčit zkratku PID. Nicméně problém je v tom, že Váš přítel nepracuje „na černo“. To není pravda, protože tvrdíte, že smlouvu má.
Takže docházím k závěru, že přítel pracuje na základě nějaké smlouvy nebo dohody. Zaměstnavatel se neobtěžuje odvádět za zaměstnance odvody na sociální, ani zdravotní pojištění.
Takže práce to může být jedině na dohodu.
Nezaplacení mzdy se v tomto případě bude prokazovat dost těžko. Zaměstnavatel může argumentovat tím, že Váš přítel u něj pracoval třeba jen 40 hodin v měsíci, nebo ani to ne.
Je zde jediná možnost – upozornit na nekalé praktiky zaměstnavatele příslušné úřady. Tj. úřad živnostenský, pracovní, OSSZ, zdravotní pojišťovnu a Policii ČR.
Tím ale pravděpodobně dojde k tomu, že zaměstnavatel „dopodniká“ a Váš přítel svou mzdu uvidí jen stěží.
Přesto jsem toho názoru, že s takovými „zaměstnavateli“ je nutno se bezezbytku vypořádat a nedovolit jim, aby zaměstnance tak špinavým způsobem ožebračovali.
Pokud se podaří zaměstnavatele usvědčit ze zaměstnávání lidí na černo, tak nejspíše bude možné vymáhat mzdu prostřednictvím sou­du.

Další odpovědi
mojitek

PID= pražská integrovaná doprava?
Co se týče toho"podnikate­le",tak zcela evidentně porušuje zákon.Pokud ho nahlásíte na Obvodní inspektorát práce nebo na ÚP,tak bude mít sakra problém.Ovšem mám takový pocit,že on počítá s tím,že ho nikdo nenahlásí -vzhledem k tomu že jeho „poddaní“ jsou v evidenci na ÚP.