Feci

Zamestnavatel mi nezaplatil odpracovane hodiny, co mam delat?? Chci jen spravedlnost

Dobry den, mam problem v praci.. Odpracoval jsem cely mesic tj. 166hodin, navic jsem mel 12 hodin prescas. Kdyz jsem dostal do ruky vyplatnici byl jsem hodne prekvapen, misto 188 hodin jsem tam mel jen 116hodin!? Jak se mohu branit? Chtel jsem okamzite rozvazat pracovni pomer dohodou, ale zamestnavatel mi ji nechce podepsat.. Mam nejake pravo na spravedlnost??? De­kuji

Nejlepší odpověď
anonym

Tak toto je typický přīklad vykořisťování člověka člověkem.A pak se všichni diví, že chválím komunisty, protože tam to neexistovalo (alespoň jsem se po celou dobu v socialismu s tím nesetkal).
Toto jsem zažil ve své rodině.Dcera prodávala u soukromníka a za půl roku měla 200 hodin přesčasů.První měsíce sliboval, že ji to všechno doplatí až bude mít peníze.Pak ji sliboval, že si to všechno bude moci vybrat v náhradním volbu.NIC Z TOHO NEDODRŽEL,hlavně že měl na nové auto, ale zaplatit člověku za pro něj od vedenou práci, tak na to peníze nebyly.

Další odpovědi
bolak

Zeptej se šéfa, co máš dělat, žes odpracoval tolik a tolik hodin, a peníze jsi nedostal. Řekni že na personálním ti tvrdili, že musíš podat nějakou Žalobu o zaplacení dlužné mzdy. Pak dojdi na personální, a zeptej se co máš dělat, žes odpracoval tolik a tolik hodin a peníze jsi nedostal, a že ses ptal šéfa, a ten ti radil abys podal nějakou Žalobu o zaplacení dlužné mzdy, tak jestli by ti s tím nepomohli. No a pak sleduj co se bude dít.

Jo, a pořiď si diktafon, případně špionážní propisku s kamerou a mikrofonem, a veškeré takové rozhovory si nahrávej.

ivzez

Vyzvěte (nežádat! neprosit!) zaměstnavatele písemně k doplacení dlužné mzdy.
Stanovte rozumný termín (cca 10 až 14 dnů), přiložte kopii docházky potvrzenou nadřízeným (nebo alespoň 2, lépe 3 kolegy) a zašlete doporučeným dopisem
s dodejkou.

Nevyplatí/Nedoplatí-li zaměstnavatel mzdu ve stanoveném termínu,
budete jej muset žalovat.

Je-li zaměstnavatel v prodlení déle než 15 dnů po období splatnosti,
můžete pracovní poměr okamžitě zrušit podle § 56, odst. 1 písm. b).
Zrušení musí být písemné a musíte je doručit zaměstnavateli.

Zrušíte-li pracovní poměr podle § 56, budete mít navíc nárok na náhradu
mzdy za dobu odpovídající výpovědní době (většinou za dva měsíce).

Zrušení PP pro nevyplacení mzdy je vážným důvodem k ukončení zaměstnání,
takže by se Vám následně nekrátila podpora v nezaměstnanosti.

———
Obdobím splatnosti mzdy je celý následující kalendářní měsíc
(např. pro mzdu za duben je to celý květen), pak má zaměstnavatel ještě 15 dnů.
Kvůli dlužné mzdě (nebo její části) za duben bude možné pracovní poměr zrušit
nejdříve 16. června.

————
ZP, § 56:
http://www.za­konyprolidi.cz/cs/2006-262#p56

mosoj

A jak máš napsanou pracovní smlouvu ?

jstastny

Na tvém místě bych nahlásil podezření na chybu ve výplatním systému.

Šidlo

súhlasím s jstastny.....ale to ste mali urobiť skôr, než ste išli za nadriadeným s tým, že chcete dať výpoveď…

právo na spravodlivosť môžete vymáhať podľa toho kto ste vy, kto je zamestnávateľ a kde sa nachádzate…

skúste bezplatnú právnu poradňu…v česku ich máte viac

lexx

pokud jsi rozhodnut rozvázat pracovní poměr tak darebáka nešetřit a věc postoupit právníkovi, on už nějakej ten paragraf najde, existují bezplatné advokátní poradny, tam hledej pomoc…

brillant

http://www.mo­jestarosti.cz/po­radna/pravni-problemy/pracovni-pomer-a-pravo/nevyplaceni-casti-mzdy-jak-se-branit-jak-postupovat.html

Feci

Navic kdyz jsem sel za zamestnavatelem aby mi to vysvetlil, vyhrozoval mi par. 53 ze s nim mluvim v pracovni dobe.. Nevim co mam delat, pracovat u nej uz ale nechci, nemam vubec chut.

Dochy

Zkus se informovat na úřadu práce. Tam by tyhle spory snad měli mít v kompetenci…

Feci

ok zatim dekuju

Dochy

Nevíme kde a co děláš, ale s 53 (hrubé porušení???) může akorát tak vyhrožovat a jen dokud nebude poblíž někdo z odborů, nebo další svědek…
Kdy bys s ním měl asi mluvit? Dojedeš za ním v neděli na oběd??

Feci

smlouvu mam na dobu urcitou ale uz mam po zkusebni dobe