marpet

Zaměstnání

Zdravím Vás. Má zaměstnanec právní ochranu před propuštěním ( i z nadbytečnos­ti)ze zaměstnání,když má dva roky do starobního důchodu?Děkuji

Nejlepší odpověď
Miroslavst

Ne, ochranu před výpovědí má pouze těhotná žena, popř. zaměstnanec v pracovní neschopnosti.
Jen pro zajímavost zákaz výpovědi těhotné ženě se vztahuje i na případ, kdy to zaměstnavatel neví a dokonce to nemusí vědět ani ta žena-hodně brzo po oplodnění, ale již v ranném stádiu těhotenství.

Další odpovědi
standa

To Miroslavst:

Zákaz výpovědi podle § 53 se NEVZTAHUJE na výpověď danou zaměstnanci podle § 52, písmeno a,b)…, jinými slovy i zaměstnanec na neschopence nebo těhotná žena může dostat výpověď z tzv. ´organizačních důvodů´.

Vím, že se to netýká případu uvedeného v otázce (§ 52, písmeno „c“), ale píšu to jen jako obecnou informaci o výjimkách ze zákazu podávání výpovědi.