Zaměstnanec si vzal bez mého svolení peníze k výplatě – zálohu.

Dobrý den, chtěla bych poradit. Zaměstnávám brigádnici v restauraci na DPP, která si bez mého svolení vzala finanční zálohu, to že si peníze vzala, mi oznámila až druhý den…do telefonu. Řekla jsem, že se mi to nelíbí, že to bylo bez mého svolení. Peníze, které si vzala 2000kč jsou zapsané v peněžním deníku.Ještě jí mám vyplatit to co jí zbývá do celkové částky k výplatě. Mám nárok na to, že jí z důvodu, že si vzala bez mého svolení peníze,nedat celou výplatu? Nebo na co mám vůbec nárok – vždyť mi ty peníze sprostě „ukradla“. Ještě jsem se chtěla zeptat, pokud při inventůře vznikne manko, mohu to požadovat od této zaměstnankyně? Ve smlouvě – v DPP nemá uvedeno, že by měla hmotnou zodpovědnost…Děkuji za odpověď. Hana Kosová

Nejlepší odpověď
hanulka11

Pokud nemá hmotnou zodpovědnost tak je to těžké. Potrestat ji ,že ji nedáte celou výplatu…no nevím . Je sice špatné,že toto udělala,to by se němělo stát, buďte ráda, že vám to oznámila, myslím,že by stačilo napomenutí, nebo ji nedat odměnu.

Další odpovědi
ReHu

Pokud to bylo poprvé, tak bych ji důrazně varovala a pokud by se to opakovalo, asi bych ji dále nezaměstnávala.
Pokud toto oznámila telefonem, mohla to udělat hned a třeba i před tím požádat o povolení, že částku nutně potřebuje.
Ale pouhé oznámení po akci by se mi také nelíbilo.
Pokud nemá podepsanou hmot.odp., tak bude případné vymáhání obtížné.
Ale můžete ji to dát podepsat teď.

Monny

To co udělala je špatný.Můžete jí to strhnout z platu,až si přijde pro zbytek výplaty tak ať Vám podepíše papír,že jí strháváte obnos co si vzala.Pro příště nechte své zaměstnance podepsat hmotnou zodpovědnost v tomhle případě za nic nebrala zodpovědnost.

Jambalaya

Milé dámy, co to tady plácáte? V tomto případě se nejedná o žádnou hmotnou odpovědnost, ale o krádež a je úplně jedno, zda nějakou smlouvu má nebo nemá.
Jiná věc ale je, zda nejednala třeba v nouzi. Dle sdělení tazatelky měla ještě dostat nějaké peníze, třeba jí je tazatelka odpírala nebo byla v podlení.
Nebyla bych v těch soudech tam striktní, kdoví, jak to bylo a co je doma, to se počítá.

Můžete jí peníze, které si vzala samozřejmě strhnout ze zbytku výplaty, ale nemůžete jí strhnout žádnou částku nad rámec, k tomu byste byla oprávněna pouze na základě rozhodnutí soudu, či se souhlasem zaměstnance.

atriplex

Je to jasná krádež, byť částka ve výši 2.000,– Kč je krádeží přestupkovou. Doporučuji podat oznámení na policii, protože dnes si vezme 2.000,–, příště celou tržbu. Takových případů jsem už viděl desítky.

mojitek

Samozrejme ze tech 2.000,– nema s hmotkou nic spolecneho, a je to kradez.Na manko se tzv. nechytate,nema podepsanou hmotku. Ale ruku na srdce-nechcete li aby se Vam „nekdo“ vrtal ve vyplaceni zamestnancu(vime jak to v gastronomii chodi,ze…?) takze ji tech 2.000,– pouze strhnete z vyplaty