Lenjička

Založení akvárka s Bojovnicí

Dobrý den, našla jsem tu pár hezkých otázek k bojovnici a teď bych chtěla poprosit o shrnutí a doplnění pár otázek…
Co všechno potřebuji, abych si mohla domů nastěhovat bojovnici? Akvárko, rostliny… kamínky? filtraci? bublinky? světlo?
Jednu bojovnici mám dát jen do 12l akvárka, nebo většího (aby se cítila dobře)?
Krmit čím chci nebo je něco co má vyloženě ráda?
Nikdy jsem akvárko neměla, tak bych nechtěla nic pokazit.
A jaké náklady – vstupní a průběžné – mám očekávat?
Děkuju moc

Nejlepší odpověď
Deli

Zajdi se podívat do zwerimexu, prodávají se tam i tzv. betária, což jsou malá akvária udělaná přímo na míru téhle rybce. Jinak ano – akvárko (nemusí být výrazně větší, jestliže tam bude sama, 12 l stačí, samotná ryba ve velkém by se naopak necítila dobře. Je ale možno pořídit větší akvárko a doplnit betu třeba živorodkami, neonkami…)
Bez rostlin, kamínků, filtrace a světla se to neobejde. Rostliny jsou tak kolem 65,–/ks, filtraci jsem kupovala před měsícem pro akvárium o velikosti 50 l, stála cca 480,–, pro menší akvárka se nedělají, tohle jsou nejmenší, použitelné samozřejmě i do malého akvária. Na kolik Tě vyjde akvárko a světlo nevím, nejlíp se zeptat, cenové relace jsou různé. Nezapomeň, že lze kupovat i bazarové zboží, to bývá za hubičku. Dál budeš potřebovat sítku (35), teploměr (40), regulátor nové akvariní vody – tzv. Akvastart a já kupuji ještě prostředek na úpravu vody bionitrivec. Stojí kolem 95 –160 Kč, podle toho, kde to kupuješ, některé zverimexy jsou předražené. S krmivem ti poradí, vezmi malé balení. Vstupní náklady jsou vyšší, mi jsme pořizovali akvárium v říjnu – 50 l, 15 rybek. Akvárium jsme dostali starší, zadarmo, ale k opravě. I s lampou – ta ale potřebovala novou zářivkovou trubici a startér (dohromady 300). Kamínky jsem si nasbírala a za ostatní věci – filtr, kytky, krmivo, úpravu vody a rybky jsme platili cca 1500 Kč. Průběžné náklady už jsou minimální, žere to jen elektřinu, občas se dokoupí nové krmivo či přípravky pro úpravu vody.

Další odpovědi
michael69

Doporučuji rozhodně pročíst literaturu.Ak­varistika není zase tak úplně jednoduchá jak by se mohlo zdát,když chceš aby ti rybky prospívaly. Bojovnice nejsou moc náročné na velikost nádrže.Mají raději nižší sloupec vody. Ale!! Já bych doporučoval akvárium minimálně 50 litrů,protože čím větší nádrž tím lépe se udrží biologická rovnováha.Krom toho co tu je už psáno doplním,že u Bojovnice se nesnesou dva samečci v jedné nádrži.Je nutné je oddělit sklem,protože jinak se servou jak zákon káže.Ne nadarmo se jmenují „Bojovnice“.V ak­var. literatuře je hodně psáno,které ryby se snesou se kterými a které k sobě není vhodné dávat,takže něco nastudovat.Ori­entovat se jen na Betty je škoda.Když bude velká nádrž,můžou být v nádrži i jiné ryby,sice je občas prožene…:D jinak potravu žerou klidně vločkovanou,jelikož se zdržují často u hladiny.nadšené z ní ale moc nejsou.Raději zblajznou nějakou tu živou perloočku,buchanku či nítěnku.Ostatně to raději každá rybka. Akvárium umístit do tmavého kouta do kterého dopadá minimum denního světla.Akvárium musí být závislé na jen umělém osvětlení.