M@XeLL

Zalétí sáčkového čaje studenou vodou?

Dá se zalét sáčkový čaj přímo studenou vodou a čekat hodinu na vyluhování, aby byl stejný jako uvařený a následně vychlazený čaj? Nebo je vačící voda důležitá?

Nejlepší odpověď
anonym

Vařící voda podmiňujě výluh látek a barvy. Profesionálové dokonce odmítají sáčkový ve prospěch kvalitního sypaného.
Čas je určující, černý čaj 3–4 minuty, ovocné 5–6 min. Delší louhování naopak degraduje chuť, protože uvolňuje negativní složky.
Studený výluh se používá jen u určitých bylin v léčitelství a častěji s pomocí lihových příměsí.
Doplňuji:
ad terry, správná příprava čaje je hotová věda. Čajové země na to mají přímo obřady a např. ovocné čaje vůbec neuznávají za pravé čaje, ale považují je za skupinu odvarů a výluhů. Ty ovocné údajně přišly z Německa a aplikují se jen v části evropského regionu.
Na obalech některých komerčních čajů je přímo uvedeno, že se nedoporučuje ponechávat sáček přes doporučenou dobu. Jde o to, že to sama ani nemusíš chuťově poznat, ale optimální příznivé složky se pak už snižují (podíl kofeinu, antioxydanty, citlivé vitamíny, aromatické rozložení a další). Delší louhování není na závadu jen u zelených druhů a některých kvalitnějších čajů.
viz jeden z četných odkazů:
http://cajovnik­.cz/pri00a.html

Další odpovědi
terry

Jen doplním Dr.Axl. Pokud je čaj kvalitní, ty negativní složky, třísloviny, neovlivní chuť čaje.
Kupuji jeden černý čaj a i když ho zapomenu vytáhnout ze šálku či konvice, je vždy chutný.
A s tou studenou vodou bych to vyzkoušela.

venkovan

Že to nezkusíš. Já jsem si ověřoval i jestli je dobrý osolený čaj. Dokonce jsem ověřoval jestli rodiče mají pravdu, že oheń pálí.
A fakt – měli.

Vercule

Ahoj všem, prosím, mohla bych se zeptat, kde bych koupila hezkou, kvalitní a originální skleněnou konvici na čaj? Budu moc ráda za tipy. Díky moc.

anonym

Ze zdejších uživatelů by ještě mohla poradit Deli, která je specialistka na pečené čaje.