vevinka007

Zákony a politika

Dobrý večer chci se zeptat kdo řídí zákony..?
Dají se i změnit pomocí toho, že bych něco navrhla?
A kdo toto vše dělá?
Je lepší moje názory poslat písemně či telefonicky?
Děkuji moc

Nejlepší odpověď
anonym

Zákony nikdo neřídí. To je velmi špatná formulace. Na dodržování zákonů dohlíží policie a soudy. Na jejich uvádění do praxe zákonodárci, což jsou v tomto smyslu poslanci. Pokud chceš navrhnout změnu zákona, obrať se na poslance za tvůj reion. Podobný dotaz tady ale tak před dvěma-třemi měsíci už byl položen. Opět se zde opakuje špatná práce s vyhledávací lištou. A to už na podporu snadnější orientace pro tázající byl zaveden „našeptávač“.
Přece se ti při položení otázky musely zobrazit ty podobné.
Ukazuje se, že ani sebelepší opatření ze strany technického vybavení stránek nic nezmění na nechuti některých členů řídit se pravidly.

Další odpovědi
led

Zákony navrhuje a schvaľuje zákonodarný zbor danej republiky.
Občan môže cez svojho poslanca navrhnúť zákon, ktorý sa potom následne môže prejednať na pôde parlamentu. Aký spôsob podania návrhu zákona svojmu poslancovi použije občan, písomne-ústne, záleží len na jeho vlastnom uvážení. V parlamente to postupuje v zmysle právnych predpisov.

Spôsob takéhoto návrhu:
navrhneš zmenu ustanovení zákona:
„ako odpoveď na otázku má byť odpoveď a nie kritika spôsobu položenia a pravopisu otázky“

Pošleš to svojmu zástupcovi, ten uváži nakoľko reálny je tvoj návrh a postúpi to na prejednanie svojmu poslaneckému klubu, kde to opäť prejednajú, prípadne pozmenia formuláciu. Toto potom podajú ako návrh zákonu, na prejednanie a schválenie na schôdzi parlamentu. Po schválení parlamentom je už prijatý zákon podpísaný najvyššími predstaviteľmi štátu ,(predseda parlamentu, prezident,premiér…) a daný do tlače. Odo dňa zverejnenia zákonu, či termínu uvedenia v samom zákone, tvoj navrhnutý a parlamentom schválený zákon, začne platiť.
Doplňuji:
Snáď je to podané pre žiačku základnej školy dosť jasné. Staršia by už o tom mohla niečo viac vedieť, viď odkazy:
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Z%C3%A1ko­nod%C3%A1rn%C3%BD_pro­ces_v_%C4%8Ces­ku
http://watchdog­.fair-play.sk/legislativa-legislativny-proces-nrsr.php

led

Nie každý a hlavne mladý človek sa vie správne vyjadriť, ale z otázky je jasné o čo ide. Sme tu na to, aby sme pomohli.

anonym

To máš naprostou pravdu, proto je třeba hlavně mladého člověka učit těm „správným formulacím“. Nic nepřijde totiž samo o sobě, ani poznání, ani pochopení.

led

Presne preto, aj keď ma prekvapila základná občianska neznalosť, vevinka007 nie je 7 ročné dieťa, vysvetlila som základné princípy na príklade, veď tento postup, na druhej strane dievča nie je samé svojou neznalosťou, snáď pomôže aj iným. Viac než zastrčená veta, kdesi uprostred iného textu. Preboha, veď nepíšeme zákony, aby sme to podstatné skryli pod záplavu ničhovoriacich slov.

anonym

Krásně si to napsala Led, jen doplním, že návrhy zákonů lze podat i přes svého zastupitele v kraji.