gundhii

„Základová barva“ nebo „základní barva“… který výraz je správný? Oba?

…který výraz je správný? Oba?

Nejlepší odpověď
annas

základní

1. tvořící základ, východisko, hlavní složku něčeho
2 .týkající se základů stavby

Základový
užívá se více jako odborný výraz ve stvebnictví – základové zdivo, základový materiál, základové piloty.
http://www.nechy­bujte.cz/

Našla jsem spojení základní barva, základní nátěr.

http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?slo­vo=z%C3%A1klad­n%C3%AD+barva+&Hle­dej=Hledej
Doplňuji:
Uvedla jsem jazykové významy. Z odborného pohledu, prakticky, se používá

základní barva jako ta, od níž se mícháním odvozují další,
základová barva je ta, která se natlírá jako první, řekla bych, podkladová.

Jinak diskuse

Další odpovědi
mosoj

Oby výrazy jsou správné, ale významově odlišné.

Základová je barva která se nanáší jako první nátěr, případně to může být i barva ve spojení se základy na př. stavby …

Základní barva je základní, ve smyslu barevného spektra a míchání základních barev.
Pro aditivní míchání je základní barva zelená , červená a modrá RGB a pro subtraktivní míchání je základní barva cyan , magenta, yellow CMY (K).

Doplňuji:
Nicméně pokud je ze souvislosti zřejmé o co se jedná, nevidím důvod proč by se nemohlo použít slovo základní i pro ty nátěrové barvy a pod.

anonym

Za správný považuju termín „základní“ (vytváří základ pro další vrstvy; podobně základní vzdělání, základní potřeba).
Ale domnívám se, že srozumitelné jsou oba výrazy.
😉

setapouch

Zakladova barva (zakladovka) slouzi k barevnemu (a ptipadne i chemickemu) sjednoceni podladoveho materialu a na ni se nanasi barva pozadovana.

Zakladni barva je barva, kterou nelze namichat z jinych, ale kterou lze pouzit s jinou a namichat barvu pozadovanou.

setapouch

podladoveho = podkladoveho