Sisi666

Zajímavá úloha – názvy obcí

Prosím, velmi mne zaujala tato úloha, snažím se ji vyřešit, ale já ji mám prý blbě. Pomůžete mi?
Jména míst máme rozdělit do skupin podle toho, jak se jmenují, a tento motiv skupiny poté napsat. Jména jsou: Šedivec, Tisovec, Sovinec, Stříbřec, Slivenec, Březovec, Smrkovec, Dubenec, Radvanec, Rudolec, Dubenec, Modřec, Lískovec, Hlinec, Měděnec, Kamenec, Kozinec, Jablonec, Husinec
Doplňuji:
Březovec, Dubenec, Jablonec, Lískovec, Modřec, Slivenec, Smrkovec, Tisovec jsem dala do první skupiny, motivované podle stromů
Husinec, Sovinec, Kozinec druhá skupina – zvířata
Hlinec, Jílovec, Měděnec – prvky
a dále nevím jak rozdělovat

Nejlepší odpověď
annas

Upřesňuji a doplňuj.

Kategorie stromy a rostliny
Vlastnosti
Zvířata

Horniny

U původu názvu obce podle barvy je třeba hledat, k čemu se barva vztahuje. Např. Černice – podle černé bavy půdy

Stříbřec – podle stříbra
Modřec – modrý kámen – hornina
Šedivec – rostlina
Slivenec – podle sliv
Radvanec – radvan = vlastnost – hlupák, tupec, nemotor
Rudolec – Význam slova Rudolf = samotář. Třeba po majiteli Rudolfovi
Místo od rudy by spíš mělo a – Ruda nad Moravou, Rudná atd.

Jak názvy vznikly, se někdy nedovíme. Podle odborníků „pomístní jména vznikají v určité době (hledisko historické), jsou pevně vázána na určitý objekt (hledisko geografické) a jsou jazykovým vyjádřením poznávacích schopností člověka (hledisko jazykové). Vědecký výklad pomístních jmen musí respektovat všechna tato hlediska.“
Doplňuji:
Zajímal mě původ názvu Rudolec. Hledala jsem a našla v jednom odkazu (viz 2)
http://www.ne­drahovice.cz/his­torie-nedrahovicka/ru­dolec/112.html

  1. podobné příjmení je odvozené od Rudy, Rudolfa.
  2. Rudolec původně patrně Rudoluc, naleznete asi 1 km na sever od Boru. Původní název je charvátského (chorvatského) původu a značí hranici nebo hraniční místo. Jaké hraniční místo to bylo, to se však již nedozvíme
  3. od rudě zabarveného brouka – Kottův slovník uvádí – původ od ušáka, jemníka, pěšinníka a dalších.

Název obce Rudolice (jeden název) je odvozený od nerostu rudolice – tak jej nazval Presl. Druhé Rudolice = Rudolfova vesnice.

Nevím, zda se uvedený půvi d (2) původ týká všech obcí Rudolec, je jich u nás víc.

Přípona -ec má také svůj význam. Tvoříla se jí slova, která byla zpravidla odvozená od někoho či něčeho životného.

Takže záleží na tom, který původ zná vaše vyučujícící.

Další v diskuzi.

Další odpovědi
anonym

…„ale já ji mám prý blbě“…
A jak to máš?
DÚ neřešíme – takže vlož i řešení a někdo je buďto schválí – nebo neschválí.
😉
Doplňuji:
Já bych řekl, že to máš skoro dobře, jen namísto „prvky“ bych použil „horniny“ (např. i Rudolec a Kamenec).
A návrh zzzzz je také dobrý.

zzzzz

Já bych modřec, šedivec a střibřec dala jako barvy. A zbytek asi tak jak to máš ty.

Drap

Šedivec, Modřec, Stříbřec bych dal podle barvy.
K prvkům bych přidal Rudolec – podle rudy. Stejně tak Kamenec – podle kamení nebo ledku.
Nevím u Radvance, název pochází z němčiny

anonym

Doplň kategorii „křestní jména“ a „barvy“.