BEAES

Zajímalo by mě, co znamená toto?

DOX, NÓN, SAX, TEX, YV ?? Jaký mají tyto slova význam? A víte kde jsem na nich byla?
Doplňuji:
Ještě mě napadá toto…HÓR,CÚDU,RE­XE,OŇ??

Nejlepší odpověď
quentos

to máte ze scrabblu, co? DOX je 2. pád od DOXA – filozofický termín pro zdání. NˇON je 2. pád mn. č. od NÓNA – hudební interval. SAX je historický krátký meč. TEX je jednotka jemnosti příze. YV – 2. pád od YVA – zběhovec (rostlina)
Doplňuji:
HÓR: pád od hóra = církevní hodinka; CÚDU -pád od CÚDA – staročeský soud; REX je krátkosrstý králík; OŇ – knižní zkrácený tvar předložkové vazby „o něj“ (zajímat se oň apod.). Všechny dvou- a trojpísmenné výrazy platné ve scrabblu jsou vysvětleny zde:

http://vetesnik­.webpark.cz/slov­niky/slovnik23­.htm

Další odpovědi
hanulka11

V praxi je toto kódování používáno v unixových systémech včetně Linuxu

Miroslavst

Jestli v souvislosti tak nevím. Pokud samostatně, tak např. SAX=dýka a nebo třeba belgický hudební nástrojář,…