Drap

Zajímal by mne vznik slova pivo. Kde toto vzniklo a z čeho pochází ?

Nejlepší odpověď
Damiana

Našla jsem toto: Pivo je staroslověnské slovo, které označovalo „nápoj nejobyčejnější a nejrozšířenější“.
Doplňuji:
A ještě tento odkaz by tě mohl zajímat:
http://nase-rec.ujc.cas.cz/ar­chiv.php?art=3003

Další odpovědi
annas

Pivo: – slovo staročeské, stejně jako odvozeniny – pitel, piják, pijavý, pivní , pilý atd.

  1. původně všechno to, co se pilo – od pít, později název pro .
  2. pěnivý alkoholický nápoj vařený ze sladu, chmele a vody, staré pivo = . ležák:

Odvozené od slovesa píti.

  1. pít, požívat něco tekutého
  2. pít, zahánět žízeň

3 oddávat se pití, zvl. opíjet se:
4. pít něco rozvařeného – takže se hodí i pro pivo. .

Etymologický a staročeský slovník.

led

Ad Damiana, výborný odkaz – ďakujem
ad annas, pekná zhoda z dvoch zdrojov len potvrdzuje pravdivosť – ten slovník…
môžte mi poslať názov a autora? Skúsim si to vyhľadať. Ďakujem.

annas

led, děkuji. Jsem ráda, že jsem se shodla s oficiálním zdrojem, i když vyhledávám ve slovnících a učebnicích. Několikrát byly totiž mé informace zpochybněny…

Led, slovníků i učebnic mám několik. V každém najdu něco a pak informace spojuji.
Etymologický slovník: Václav Machek. Úvod do etymokigue: Adolf Erhart, Radoslav Večerka. Vývoj českého jazyka a dialektologie: kolektiv. J. Kurz: Učebnice jazyka staroslověnské­ho atd.

led

annas, ďakujem za knihy

Damiana

ad led: Rádo se stalo.:-)