Ajeto

Zajímal by mě původ příjmení Střeštík. Víte?

Nejlepší odpověď
annas

Toto příjmení je českého původu. Základem je slovo třeštit – dále ztřeštěný – podle výslovnosti střeštěný, případně z chybného zápisu do matriky. Ten, kdo byl z(s)třeštěný se nazýval ztřeštěnec – zkráceně Střeštík.

Staročeský význam slova ztřeščiti, ztřeščeti, třeščiti – způsobit třesk, rámus.

Staročeský slovník a vlastní zkušenosti.

Další odpovědi
quentos

netuším, ale půjčte si publikaci Dobravy Moldanové „Naše příjmení“, Praha : Agentura Pankrác, 2010, třeba ho tam najdete.

Zdroj: katalog Národní knihovny Praha