PAVUK111

zajímá mně co je pravdy na tom že klíčky na bramborach jsou jedovate

babička vždy říkala že klíčky ktere vyklíčí na bramborách jsou moc jedovate zajíma mně co je moc,dokažou otravit člověka, kolik by jich vlastně musel sníst,zničí se jed vařením.

Nejlepší odpověď
annas

Babička měla (nebo má) pravdu. Ve slupce zelených částí brambor, pod ní a kolem klíčků se může koncentrovat až 35 mg jedovatého solaninu na 100 gramů. Ale pouze na povrchových částech, dovnitř brambor neproniká.
Tip: Solanin se vařením nezničí, okrájejte proto důkladně zelené části a klíčky odstraňte.
Solanin obsahují tedy zelené a naklíčené brambory, které byly skladovány na příliš světlých nebo teplých místech. Otrava solaninem se může projevovat jako nevolnost se zvracením nebo žaludečními křečemi. Od 400 mg výše mohou být následky smrtelné.

Další odpovědi
Wolf_Net

„Zelené části brambor a bramborové klíčky obsahují alkaloid solanin, který ochromuje činnost mozku, míchy a srdce.“

Citace z jedné stránky, sice to je k výživě králíků, ale předpokládám, že jako u ostatních pokusů na králících to má vliv i na člověka.

Na druhou stranu jsem tak nějak neřešil, zvlášť v mládeneckých dobách a prostě jsem ty klíčky z brambory odloupal a bylo… 🙂 Zatim žiju, mícha dobrá, mozek nechť posoudí jiní… 🙂

panenka

Moje Babička vyučená kuchařka mi vždy říkala,že Když máme Brambory s klíčky dáváme pozor, jestliže nám brambory začaly ve spíži klíčit. Klíčky před vařením musíme odstranit,protože obsahují jedovaté látky

zde v odkaze vám zasílám co jsem vyhledala.

Chceme-li upotřebiti klíčících brambor, odstraníme klíčky a brambory vaříme oloupané. Klíčky i slupka brambor klíčících, právě tak jako slupka raných brambor, jsou jedovaty.

http://www.ochut­nejtemoravu.cz/o_bram­borach_lusteni­nach_a_houbach