annas

Zajímá mě, zda znáte význam slova slova agnusek, agnózek, hagnusek ? Používá se ve vaší oblasti?

V rozhlase dnes mluvili o souboru Hagnusek, který byl založený v jedné malé obci. Nevím, co je jeho náplní, ale zaujalo mě spíš jeho pojmenování.
Doplňuji:
Rovněž jako slovo vzniklo.

Nejlepší odpověď
dědapetr

Používá se to na hané.
agnusek, penízek neb medajlonek na krku nošený, hagnózek, pendant ..... medailon, mince zavěšená na krku, agnózek,
http://www.ha­naci.vivat.cz/slov­nik.php
Doplňuji:
Měděná schránka uchovávala pro budoucí generace třeba mince nebo postříbřený medailonek elipsovitého tvaru s ouškem, který byl vydaný k tisícímu výročí příchodu Cyrila a Metoděje na Moravu. Autor čtyřiačtyřicet let starého dokumentu připomíná, že tomuto druhu šperku se říkalo agnusek, od spojení „agnus dei“ čili beránek boží.
http://www.sed­micka.cz/prerov-hranice/clanek?id=253573

Další odpovědi
vagra

Význam tohoto slova je- medailon či mince zavěšená na krku.
Původ je zřejmě z – Agnus dei – beránek boží. Přeneseně pak mazlivé přirovnání pro malého chlapce – můj andělíček.
Ve Slezsku se nepoužívá, alespoň jsem se tady s tím slovem ještě nesetkal.

quentos

jsem z Podkrkonoší a slyším ho poprvé, evidentně se tu neužívá